Rynki

Już nie tylko Rosja. Ważna polska inwestycja dostała zielone światło

Rynki

Już nie tylko Rosja. Ważna polska inwestycja dostała zielone światło
tvn24Już nie tylko Rosja. Ważna polska inwestycja dostała zielone światło

W środę wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował Gaz-System. Terminal pokazuje, że możemy tworzyć naprawdę konkurencyjną gospodarkę - ocenił w Szczecinie prezes Polskiego LNG Jan Chadam.

- Dziś dyskutujemy w kraju i chyba w całej Europie Środkowej na temat możliwości wzrostu gospodarek tak, by dogonić rozpędzony świat - powiedział w środę Chadam po podpisaniu przez wojewodę pozwolenia. - Mogę dziś śmiało powiedzieć, że ta inwestycja jest dobrym przykładem tego, jak ten peleton szybko gonić. To jest inwestycja, która jest nie tylko doskonałym pokazem myśli technologicznej, ale również tego, że możemy tworzyć naprawdę bardzo konkurencyjną gospodarkę, mając dostęp do globalnego rynku gazu, kupując ten nośnik energii tam, gdzie chcemy - dodał.

Duże możliwości

"Pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG – wraz z odbiorem instalacji od Generalnego Realizatora Inwestycji i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych – umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni" - zaznaczyła spółka.

Jak wyjaśniła, obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne terminalu na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. "Jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m sześc." - dodano. Spółka przekonuje, że terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. "Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku" - podkreślono.

Pierwszy statek

- Pierwszy statek przewidziany jest na 16 lipca, co jest zgodne z harmonogramem zawinięć, jeśli chodzi o Qatargas, chyba że zdarzy się coś takiego, że w międzyczasie pojawiłby się jakiś dodatkowy partner, który by chciał skorzystać z terminala - powiedział Chadam pytany przez dziennikarzy, kiedy spodziewane jest pierwsze komercyjne zawinięcie. Jeśli chodzi o trzeci zbiornik na gaz w terminalu, to w tej chwili decyzje są przygotowywane na poziomie Gaz-Systemu - powiedział Chadam. Jak dodał, kształt ostatecznej rozbudowy będzie znany w ciągu kilku tygodni, najpóźniej kilku miesięcy. - Obserwujemy spore zainteresowanie zarówno po stronie dostawców, jak i odbiorców i to nie tylko z Polski, jeśli chodzi o ten terminal - odpowiedział Chadam pytany, czy w ciągu najbliższych trzech miesięcy mogłyby przybyć statki z gazem od innych dostawców. - Jest spore zainteresowanie, zarówno jeśli chodzi o Norwegię, jak i Stany Zjednoczone, ale także i innych dostawców - powiedział dopytywany o rozmowy z dostawcami. - Ten rynek jest w tej chwili mocno zdywersyfikowany i mocno globalny. Często jest tak, że dostawca - załóżmy - może być brytyjski, a kupować gaz w Tobago, więc musimy rozróżnić źródło tego gazu, a z drugiej strony faktycznego dostawcę, ale muszę powiedzieć, że jest tu spore zainteresowanie, bo rynek jest interesujący - dodał. - Polskie LNG stanie się operatorem tego terminala w momencie podpisania ostatecznego protokołu z wykonawcą, co przewidujemy na koniec maja - zaznaczył Chadam.

Testy

Gaz-System poinformował, że w ostatnich tygodniach przeprowadzono na terminalu LNG w Świnoujściu testy eksploatacyjne, których celem było sprawdzenie "zgodności rzeczywistych parametrów procesowych instalacji z założeniami projektowymi i kontraktowymi". "Obecnie trwają ostatnie prace zmierzające do rozpoczęcia komercyjnego funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu" - wskazała spółka. Na początku kwietnia br. - jak poinformowała spółka - pracę rozpoczęła komisja odbiorowa. Jej zadaniem jest odbiór końcowy infrastruktury od generalnego realizatora inwestycji oraz przejęcie terminalu LNG do eksploatacji przez służby techniczne spółki Polskie LNG, której właścicielem jest Gaz-System.

Operator

"Równolegle trwają procedury związane z formalnym wyznaczeniem operatora terminalu LNG, uzyskaniem koncesji oraz taryfy. 21 kwietnia 2016 r. rozpoczęły się konsultacje z uczestnikami rynku instrukcji ruchu i eksploatacji terminalu LNG, które potrwają do 9 maja 2016 roku. Po wykonaniu tych czynności infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw LNG. Pierwsza z nich zaplanowana jest na połowę lipca 2016 roku" - podał Gaz-System.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl

Pozostałe wiadomości