Rynki

Gaz płynie morzem do Polski. "Jeden z najlepszych wyników w Europie"

Rynki

[object Object]
Minister Waszczykowski o gazie z Rosjitvn24
wideo 2/5

Od 1 stycznia 2018 roku zostanie wykorzystanych 100 procent mocy terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował rzecznik prasowy spółki Gaz-System Tomasz Pietrasieński. Jak dodał, można się spodziewać, że co miesiąc do gazoportu będą przypływać średnio dwa metanowce.

- Poziom wykorzystania terminalu w Świnoujściu jest jednym z najlepszych wyników w Europie i szacujemy go w bieżącym roku na około 30 procent mocy regazyfikacyjnych - powiedział rzecznik spółki Gaz-System. Pietrasieński dodał, że "od 1 stycznia 2018 roku zostało zamówionych 100 procent mocy regazyfikacyjnych, czyli 5 miliardów metrów sześciennych". - Oznacza to, że decyzja o rozbudowie terminalu do 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu zdolności regazyfikacyjnych była zasadna. Liczymy na to, że statków będzie coraz więcej. W kończącym się roku średnio był to jeden statek miesięcznie. Na podstawie tego, że 100 procent mocy jest zarezerwowanych na pewno możemy spodziewać się, że będzie to więcej niż jedna jednostka miesięcznie - wyjaśnił Pietrasieński.

Nowa umowa z Katarczykami

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w marcu o zawarciu dodatkowej umowy z Qatar Liquefied Gas Company Limited (Qatargas), dzięki której katarska spółka dostarczy polskiej firmie dodatkowe ilości skroplonego gazu ziemnego. Katarczycy zobowiązali się dostarczyć nam łącznie do 2 mln ton LNG rocznie. Dodatkowa umowa odnosi się do długoterminowego kontraktu z czerwca 2009 roku i ma obowiązywać od początku 2018 do czerwca 2034 roku.

Rzecznik Gaz-Systemu oznajmił, że dziennie gaz ze świnoujskiego terminalu trafia do około 15 cystern. - Budując terminal, nie zakładaliśmy, że będzie to tak popularna usługa. Teraz rozważamy możliwość otwarcia terminalu na inne usługi: transport kolejowy czy rozbudowę stanowisk na cysterny - zapowiedział. - Zapotrzebowanie roczne gazu dla Polski to około 15 miliardów metrów sześciennych. Jeżeli w przyszłym roku 100 procent mocy będzie wykorzystywane, to jedna trzecia zapotrzebowania na gaz w Polsce zostanie zapewniona przez terminal w Świnoujściu. Gaz z tego terminalu nie jest wykorzystywane wyłącznie na polskie potrzeby, ale wysyłany do krajów sąsiednich między innymi na Ukrainę - dodał.

Rozbudowa gazoportu

Do tej pory terminal LNG w Świnoujściu rozładował od grudnia 2015 roku 22 statki, w tym 16 z kontraktu z Kataru oraz dwa norweskie i po jednym ze Stanów Zjednoczonych i Kataru spoza kontraktu. Z informacji spółki wynika także, że poza projektem rozbudowy świnoujskiego terminalu, LNG prowadzi również inne projekty między innymi budowę gazociągu Baltic Pipe w ramach korytarza norweskiego. Spółka realizuje też rozbudowę krajowej sieci przesyłowej. W najbliższych latach ma powstać ponad 2 tysiące kilometrów nowych gazociągów przesyłowych. W ramach inwestycji w Świnoujściu wybudowano między innymi nowy falochron o długości około 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tysięcy metrów sześciennych LNG do około 217 tysięcy metrów sześciennych LNG (Q-flex).

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl/nc/biuro-prasowe

Pozostałe wiadomości