Nowa Kompania Węglowa wyłania się w bólach. Rząd czekają trudne rozmowy z górnikami

Rynki

KWNowa Kompania Węglowa powstanie najwcześniej na przełomie marca i kwietnia

Z ekonomicznego punktu widzenia nowa Kompania Węglowa powinna powstać wcześniej niż do końca pierwszego półrocza 2016 r. - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że najwcześniej mogłoby to się stać na przełomie marca i kwietnia.

- Wyznaczyliśmy sobie cel i zaakceptowała to pani premier Beata Szydło, że do końca pierwszego półrocza powstanie nowa Kompania Węglowa. Natomiast ekonomicznie byłoby wskazane, by stało się to nawet szybciej. Będziemy do tego dążyli - powiedział minister.

Trudne rozmowy

Pytany o to, kiedy najwcześniej NKW mogłaby powstać, ocenił że mogłoby to się stać na przełomie marca i kwietnia 2016 roku. - Koniec marca, początek kwietnia, wcześniej na pewno nie. Jest dużo trudności - powiedział. Dodał, że powstanie NKW musi się odbyć po "dogłębnym i rzeczywistym sprawdzeniu kosztów". Tchórzewski podkreślił, że resort którym kieruje czekają m.in. trudne rozmowy ze stroną społeczną "co do zakresu i sposobu restrukturyzacji". W poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował, że na przełomie stycznia i lutego powinny być znane szczegóły dot. Nowej Kompanii Węglowej. W wcześniej resort ujawnił zapowiedział, że Towarzystwo Finansowe Silesia nie przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej (KW) - jak planował poprzedni rząd - będzie natomiast jednym z akcjonariuszy Nowej Kompanii Węglowej (NKW). Tobiszowski mówił wtedy, że w proces tworzenia NKW "na pewno wejdzie Węglokoks" oraz, że sektor energetyczny też będzie brany pod uwagę.

Nowela ustawy

We wtorek Sejm uchwalił nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która zakłada przedłużenie możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r. Ministerstwo Energii zapewnia, że nowela nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zbędnego majątku spółek węglowych. - Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do KWK "Sośnica", szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK "Wieczorek", Ruch "Anna" KWK "Rydułtowy-Anna", rejon "Pawłów" w KWK "Bielszowice") - podkreślił resort.

Założenia przepisów

Nowe prawo umożliwia nieodpłatne zbycie kopalń, zakładów górniczych lub ich oznaczonych części do SRK. Określa ponadto warunki przyznawania jednorazowych odpraw pieniężnych tym, którzy skorzystają z tego świadczenia od 1 stycznia 2016 r. Regulacja wydłuża też "termin umożliwiający korzystanie z osłon socjalnych, przewidzianych ustawą z 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w latach 2016-2018". Nowe prawo przewiduje również zamknięcie możliwości zatrudnienia osób przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników przeróbki w górnictwie w jakiejkolwiek formie prawnej - zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących pracy na powierzchni, które wejdą w życie po upływie czterech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Mimo strat, górnicy dostali setki milionów złotych premii. Materiał "Faktów" TVN:

20.11.2015 | Górnicy dostaną setki milionów złotych premii, choć kopalnie notują stratyFakty TVN

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KW

Tagi:
Raporty: