Więcej węgla. Polska spółka zwiększa produkcję, bo chce zaspokoić popyt

Rynki

Tauron-wydobycie.plTauron Wydobycie zwiększa produkcję węgla

O około 5 procent wzrosła w tym roku średnia cena węgla opałowego z kopalń spółki Tauron Wydobycie - wynika z danych firmy. W czwartym kwartale spółka spodziewa się wzrostu produkcji węgla na rynek komunalno-bytowy, co powinno zaspokoić obecny popyt.

W ostatnim czasie, szczególnie po rozpoczęciu sezonu grzewczego, w wielu regionach kraju pojawiły się informacje o problemach z zakupami węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Firmy handlujące węglem i ich klienci narzekali na ograniczoną dostępność krajowego surowca, wydłużone terminy dostaw oraz wzrost cen, dla niektórych gatunków sięgający - jak szacowano - nawet 20-25 proc.

Wzrost cen

Wiodący producenci węgla oszacowali, że średni wzrost cen węgla opałowego w kopalniach, w odniesieniu do poziomu z roku ubiegłego, był znacznie mniejszy niż wzrost obserwowany w składach węgla.

Największy krajowy producent - Polska Grupa Górnicza - podał, że w stosunku do średnich cen tego typu węgla w 2016 roku, w tym roku cena wzrosła o około 8 procent. Spółka Węglokoks Kraj szacowała natomiast, że cena węgla opałowego z kopalni Bobrek-Piekary wzrosła o około 10 procent.

W środę dane dotyczące poziomu cen przedstawiła spółka Tauron Wydobycie. "Wzrost cen węgla sortymentowego w analizowanym okresie, w odniesieniu do roku 2016, wyniósł ok. 5 proc., a w odniesieniu do roku 2015 wyniósł około 4 procent" - podali przedstawiciele spółki. Zaznaczyli, że wiosną tego roku węgiel opałowy był dostępny w obniżonych, promocyjnych cenach, niższych niż w roku 2016. "Ceny węgla opałowego z Tauron Wydobycie są cenami rynkowymi, konkurencyjnymi w stosunku do innych oferowanych na rynku" - zaznacza firma.

W ocenie przedstawicieli Tauron Wydobycie ceny węgla opałowego w Polsce w ostatnich kilku latach, ze względu na sytuację rynkową, utrzymywały się na stabilnym, praktycznie niezmiennym poziomie, podczas gdy w tym czasie systematycznie rosły koszty działalności wszystkich firm górniczych. "W ostatnim czasie np. dodatkowy, znaczący wzrost kosztów dotyczy zakupu wyrobów stalowych, które w górnictwie są jednymi z podstawowych materiałów zużywanych w procesie wydobycia. Tylko nadążanie za wzrostem kosztów umożliwia realizację założonych inwestycji i remontów, które z kolei wpływają na osiągane wyniki produkcyjne" - wyjaśnia spółka. W ciągu trzech kwartałów tego roku Tauron Wydobycie, poprzez swoją sieć handlową, sprzedał o połowę więcej węgla na rynek socjalno-bytowy, niż w tym samym czasie ubiegłego roku, co wiąże się zarówno ze wzrostem produkcji, jak i z włączeniem do spółki kopalni Brzeszcze.

Popyt na węgiel

Obserwacje producenta potwierdzają wzmożony w tym roku popyt na węgiel opałowy, co wynika głównie z warunków pogodowych w poprzednim, wydłużonym z powodu niskich temperatur sezonie grzewczym. "Naszym zdaniem, w okresie największego popytu na rynku socjalno-bytowym, to jest w miesiącach sierpień-wrzesień, można było faktycznie stwierdzić pewne ograniczenia, natomiast popyt ten może zostać z powodzeniem zaspokojony w okresie listopad-grudzień, czyli miesiącach, które w poprzednich latach charakteryzowały się znacznym spadkiem popytu na tym rynku" - oceniają przedstawiciele Tauron Wydobycie. W lipcu i sierpniu tego roku, z powodu niższej produkcji w swoich kopalniach, spółka sprzedała mniej węgla niż w pozostałych miesiącach, co miało wpływ na ograniczony dostęp do niego, również ze strony klientów indywidualnych. "W ostatnim czasie znacznie poprawiła się sytuacja z dostępnością węgla w Tauron Wydobycie, sprzedaż odbywa się na bieżąco, a wzrost produkcji w czwartym kwartale umożliwi zaspokojenie popytu także na rynku komunalno-bytowym" - poinformowała spółka. Tauron Wydobycie nie planuje udostępniać swojego węgla dla Węglokoksu w celu ewentualnego przygotowania mieszanek z udziałem węgla importowanego.

Wyczerpanie zapasów

Z analiz krajowych producentów wynika, iż zużycie węgla opałowego w sektorze komunalno-bytowym utrzymuje się w ostatnich latach na względnie stabilnym poziomie około 9-10 milionów ton rocznie. Wahania zużycia wynikają przede wszystkim z poziomu średnich temperatur w sezonie grzewczym i długości tego sezonu.

Polskie kopalnie co roku dostarczają na rynek około 6-6,5 mln ton węgla opałowego (w tym około 4,1-4,5 mln ton to węgiel z Polskiej Grupy Górniczej), a kolejne około 3-4 mln ton pochodzi z importu - w dużej części jest to węgiel z Rosji, choć także na przykład z Czech czy Kazachstanu. Producenci tłumaczą, że w wyniku ostrzejszej w stosunku do ubiegłych lat zimy i wyjątkowo długiego sezonu grzewczego 2016-2017, wiosną tego roku wyczerpały się zapasy węgla w wielu składach opałowych. Równocześnie dynamiczny wzrost cen węgla na rynkach światowych, a w ślad za tym wzrost cen w ofertach importerów, zwiększył popyt na węgiel krajowej produkcji.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tauron-wydobycie.pl