Korzystasz z gazu, zapłacisz więcej. Nowe taryfy już obowiązują

Rynki

ShutterstockWzrost średnich miesięcznych płatności za gaz będzie niewielki - wyniesie maksymalnei około 3 zł

Od soboty 1 kwietnia rosną opłaty za gaz ziemny. W największym stopniu podwyżka dotknie odbiorców przemysłowych, którzy zapłacą o 8 proc. więcej, w mniejszym stopniu - odbiorców indywidualnych. Dla gospodarstw domowych gaz podrożeje o 1,6 proc., co oznacza maksymalnie wyższe rachunki o około 3 zł miesięcznie - podał Urząd Regulacji Energetyki.

Jak wyjaśniła rzeczniczka URE Justyna Pawlińska, "powodem wzrostu cen gazu jest utrzymujący się od połowy ubiegłego roku wzrost cen ropy naftowej i surowców ropopochodnych na świecie". Podwyżka opłat, jaką wprowadzi Grupa Kapitałowa PGNiG różni się w zależności od odbiorców, co ma być wynikiem "różnego sposobu zabezpieczania portfela sprzedaży, który z kolei wynika z innego modelu biznesowego"

Taryfy gazowe

Zgodnie z pierwszą zatwierdzoną taryfą, odbiorcy przemysłowi, czyli ci, którzy zużywają powyżej 25 m sześc. gazu wysokometanowego, zapłacą 8 proc. więcej, natomiast za gaz zaazotowany o 7,39 proc. więcej.

Z kolei zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, zatwierdzona do 31 grudnia 2017 r., oznacza wzrost cen paliw gazowych o 1,6 proc. dla odbiorców indywidualnych.

"Z uwagi na to, że zmianie nie ulegają ani stawki opłat abonamentowych, ani stawki opłat transportowych (przesyłowych i dystrybucyjnych), podwyżki średnich płatności są niższe" - czytamy w informacji z URE. W przypadku gospodarstw domowych przyłączonych do sieci Polskiej Spółki Gazowej i nabywających ten gaz od PGNiG Obrót Detaliczny wzrost średnich płatności będzie niewielki - ocenia URE.

W grupie, gdzie roczny pobór nie jest wyższy niż 3 350 kWh (grupa W-1), wyniesie 0,7 proc. Z kolei w kolejnej grupie, gdzie roczny pobór przekracza 3 350 kWh, ale nie jest wyższy niż 88 900 kWh (grupa W-2 i W-3), średni wzrost rachunku wyniesie 1 proc. Kwotowy wzrost średnich miesięcznych płatności dla statystycznego odbiorcy grupy W-1 zużywającego rocznie 1 227 kWh wyniesie 0,15 zł, grupy W-2 zużywającego 7 127 kWh rocznie – 0,90 zł, zaś W-3 zużywającego 23 763 kWh rocznie – 3,01 zł.

Historyczna chwila. Pierwszy gazowiec w Świnoujściu:

Historyczna chwila. Pierwszy gazowiec w ŚwinoujściuTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock