Tankowiec z USA dostarczył ropę dla Orlenu

Rynki

Zmiany w zarządzie PKN OrlenPKN Orlen
wideo 2/8

Do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec Almi Explorer z blisko 100 tysiącami ton ropy naftowej WTI z USA, która zostanie skierowana do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Surowiec trafi tam rurociągiem, po wyładunku w Naftoporcie.

Jest to pierwszy ładunek ropy naftowej, który trafił do Polski ze Stanów Zjednoczonych po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca - poinformował we wtorek PKN Orlen. Koncern zaznaczył, że tankowiec, który dostarczył z USA ropę naftową dla tej spółki wypłynął z portu w Houston 8 października - rejs do Polski trwał trzy tygodnie. "Ładunek ropy zostanie wyładowany w gdańskim Naftoporcie, a następnie przetłoczony rurociągiem do rafinerii w Płocku" - wyjaśnił PKN Orlen. Spółka zwróciła uwagę, że ropa naftowa WTI - West Texas Intermediate to lekki gatunek tego surowca, o relatywnie niskiej gęstości i niskiej zawartości siarki, pochodzący z południowo-zachodniej części USA. "Dzięki dobrym parametrom gęstości i zawartości siarki w procesie destylacji uzyskuje się z niej dużą ilość benzyn i oleju napędowego" - zaznaczył płocki koncern.

Element strategii

PKN Orlen podkreślił, że transakcja na dostawę ropy naftowej z USA wpisuje się w strategię tej spółki, która zakłada m.in. "optymalizację procesu zakupowego i uzupełnianie kontraktów długoterminowych kontraktami spotowymi (doraźnymi - red.) zawieranymi na korzystnych warunkach". "Stany Zjednoczone są kolejnym krajem, z którego surowiec trafi do rafinerii koncernu" - przypomniał PKN Orlen. Spółka przypomniała, że oprócz ropy pochodzącej z umów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG oraz Saudi Arabian Oil Company, rafinerie jej grupy kapitałowej przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, a także Kazachstanu, Nigerii i Norwegii. Jak informował wcześniej PKN Orlen, koncern jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/PKN Orlen