Polska transformacja wzorem dla Ukrainy? Tamborski pomoże jej w reformach

Rynki

TVN24 Biznes i Świat W radzie mają zasiadać eksperci w dziedzinie administracji publicznej i przekształceń własnościowych, przedstawiciele międzynarodowych instytucji finansowych, eksperci w dziedzinie rynków kapitałowych, a także z sektora prywatnego

Prezes warszawskiej giełdy Paweł Tamborski został członkiem Rady ds. Reformy Państwowych Przedsiębiorstw na Ukrainie, która jest odpowiedzialna za nadzorowanie procesu reformy ukraińskich państwowych przedsiębiorstw - poinformowała w piątek GPW.

Jak poinformowała spółka, zadaniem nowo powołanej rady jest nadzorowanie procesu reformy przedsiębiorstw państwowych na Ukrainie, doradzanie w kwestiach strategicznych, a także promowanie przemian gospodarczych na Ukrainie i na świecie. - Jestem zaszczycony faktem powołania w skład Rady ds. Reformy Państwowych Przedsiębiorstw na Ukrainie, która będzie odgrywać rolę we wdrażaniu reform prorynkowych w tym kraju - powiedział Tamborski, cytowany w komunikacie spółki.

Polskie doświadczenie

Jak ocenił, na tle innych rynków regionu Polska wyróżnia się doświadczeniem w "transparentnej prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych".

- Poprzez warszawską giełdę zostały sprywatyzowane największe polskie przedsiębiorstwa, które przyciągnęły zainteresowanie dużych globalnych inwestorów. Cieszymy się, że z naszych doświadczeń transformacji gospodarczej, prywatyzacji oraz rozwoju rynku kapitałowego mogą teraz czerpać inne kraje, w których obecnie trwają procesy przekształceń własnościowych. GPW obok przedstawicieli międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak EBOiR oraz Bank Światowy, będzie brała aktywnie udział w pracach rady - dodał. W radzie mają zasiadać eksperci w dziedzinie administracji publicznej i przekształceń własnościowych, przedstawiciele międzynarodowych instytucji finansowych, eksperci w dziedzinie rynków kapitałowych, a także z sektora prywatnego. Jak podała GPW, innymi członkami rady są: były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili - w roli przewodniczącego, Mark Iwashko - współzałożyciel Horizon Capital, Franсis Malige – dyrektor zarządzający na Europę Wschodnią oraz Region Kaukazu w EBOiR, Qimiao Fan – dyrektor zarządzający na Ukrainę, Białoruś oraz Mołdawię w Banku Światowym, Taras Lukachuk – prezes na Region Azji i Pacyfiku, Wschodniej Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki w Mondelez Ukraina oraz Vitaly Sych – redaktor naczelny gazety "Novoye Vremya".

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat