Rynki

Szydło obiecuje likwidację podatku miedziowego. Akcje KGHM wystrzeliły

Rynki

Beata Szydło zapowiedziała likwidację podatku miedziowego
tvn24Beata Szydło zapowiedziała likwidację podatku miedziowego

PiS chce zlikwidować podatek miedziowy. Zapowiedziała to na konferencji w Lubinie kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło. - Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufacie, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się - obiecała. Na zamknięciu wtorkowych notowań akcje KGHM zyskiwały nieco ponad 4 proc.

Według Szydło "Lubin to szczególne miasto na mapie Polski, które powinno być pokazywane jako przykład tego, w którym kierunku powinna rozwijać się gospodarka". - KGHM, który jest symbolem Lubina to ważna firma nie tylko dla regionu, ale dla Polski - oceniła kandydatka na premiera.

Jej zdaniem "takie firmy jak KGHM, która jest perłą w koronie polskiej gospodarki powinny być przez państwo wspierane i promowane, a niektóre dostają dodatkowe podatki". - Nie ma takiego przykładu w Europie, żeby jedna firma otrzymała specjalny podatek, który zostaje nałożony tylko jej. To podatek miedziowy, który KGHM płaci od pewnego czasu. My się z tym nie zgadzamy - podkreśliła Szydło. I zapowiedziała likwidację tego obciążenia. - Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufa, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się - oceniła polityk PiS.

Sporny podatek

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin weszła w życie w kwietniu 2012 roku. Podatek miedziowy był ostro krytykowany m.in. w zaprezentowanym w marcu br. raporcie surowcowym Polski, opracowanym przez grupę uczonych pod kierunkiem byłych wicepremierów, ministrów gospodarki Jerzego Hausnera i Janusza Steinhoffa. "Lex Rostowski (od nazwiska ministra finansów za czasów którego został wprowadzony - red.) został przedstawiony jako przykład postępowania "chytrego poborcy podatkowego".

Pod koniec 2013 r. roku o zniesienie podatku miedziowego zaapelował do Sejmu i Senatu sejmik województwa dolnośląskiego. W apelu podkreślono, że podatek uderza w kondycję ekonomiczną KGHM i może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie. Zaznaczono też, że podatek od wydobycia niektórych kopalin jest obciążeniem dotyczącym tylko KGHM i tylko województwa dolnośląskiego. W kwietniu 2012 roku klub PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Według PiS niedopuszczalne jest tworzenie takiego prawa, które oddziałuje tylko na jedną spółkę - w tym wypadku KGHM wydobywającą miedź i srebro. W listopadzie 2014 r. Trybunał uznał, że zapisy ustawy o podatku od miedzi i srebra - którą do TK zaskarżyli oprócz posłów PiS, także posłowie SLD - są zgodne z konstytucją. W lipcu br. PiS zapowiedział złożenie do Sejmu projektu ustawy zwalniającej z podatku od miedzi i srebra.

W ustawie budżetowej na 2015 rok zapisano, że dochód z podatku od niektórych kopalin przyniesie budżetowi 1,45 mld zł. Resort finansów podawał, że na koniec czerwca było to 885,311 mln zł.

Akcje KGHM zyskiwały na zamknięciu ponad 4 procent
Akcje KGHM zyskiwały na zamknięciu ponad 4 procentTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KGHM

Pozostałe wiadomości