Szef MSP: Baltic Pipe poprawi naszą sytuację negocjacyjną z Gazpromem

Rynki

ShutterstockSzef MSP: Baltic Pipe poprawi naszą sytuację negocjacyjną z Gazpromem

Połączenie gazowe Baltic Pipe poprawi za kilka lat naszą sytuację negocjacyjną z Gazpromem - uważa minister skarbu Dawid Jackiewicz. "To zupełnie inaczej ustawi kontekst geopolityczny naszego kraju" - ocenił.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

- Według mnie projekt norweski, czyli połączenie naszej infrastruktury gazowej z Norwegią jest absolutnie istotne, ważne i mam nadzieję osiągalne w perspektywie najbliższych kilku lat. To zupełnie inaczej ustawi kontekst geopolityczny naszego kraju, ustawi nas w zupełnie innej sytuacji w negocjacjach z Gazpromem za kilka lat - powiedział w poniedziałek minister skarbu.

- I to jest dla mnie osobiście niezwykle istotne, ale głos decydujący w tym przypadku należy do strategów energetycznych, czyli do Ministerstwa Energii - dodał szef MSP.

W poniedziałek premier Beata Szydło po spotkaniu w Warszawie z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem powiedziała, że inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski. - Z satysfakcją odnotowuję, że jest zrozumienie dla realizacji tej inwestycji i że dzięki tej inwestycji bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie dużo większe - podkreśliła.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock