Europa się waha, USA bije rekordy. Oczekiwanie na "rajd świętego Trumpa"

Rynki


W Europie wahania na giełdach, w USA nowe rekordy. A to jeszcze nie koniec wzrostów. W grudniu przydałby się "rajd świętego Trumpa" - wskazują maklerzy.

Rajdem św. Mikołaja (bądź efektem grudnia) inwestorzy nazywają okres od początku do końca grudnia. Charakteryzuje się on wzrostami kursów akcji na giełdzie. Rajd św. Mikołaja wiąże się także z poprawą nastrojów inwestorskich.

"Rajd świętego Trumpa"

Co istotne, inwestorzy indywidualni spodziewając się efektu stycznia, już na początku grudnia dokonują zakupów akcji. Mają nadzieję, że zdołają odsprzedać je w styczniu w trakcie trwania hossy. Takie zabiegi generują wzrosty kursów poprzez dodatkowy popyt, co także wpisuje się w zjawisko „rajdu świętego Mikołaja”. W tym roku inwestorzy odnosząc się do nowej sytuacji politycznej i jej wpływu na rynki, sparafrazowali ten termin, nazywając go "rajdem świętego Trumpa". Po ustanowieniu w poniedziałek historycznych maksimów indeksy na Wall Street we wtorek ponownie wspięły się na rekordowe poziomy. DJI po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 19.000 pkt., a S&P 500 2.200 pkt. Równo 700 dni temu, 23 grudnia 2014 r., DJI pokonał granicę 18.000 pkt. Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,35 proc. i wyniósł 19.023,87 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,22 proc. i wyniósł 2.202,94 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,33 proc. do 5.386,35 pkt.

Byki mają kontrolę nad rynkami

Część analityków uważa, że obecna mocna fala wzrostów jeszcze nie osiągnęła właściwego tempa.

Wzrosty na Wall Street napędzają oczekiwania wobec realizacji obietnic wyborczych przez administrację Donalda Trumpa.

Prezydent-elekt w trakcie kampanii zapowiadał zwiększenie wydatków fiskalnych oraz cięcia podatków, co ma pobudzić wzrost gospodarczy. Rynek pozytywnie ocenia również propozycje poluzowania regulacji środowiskowych oraz dla sektora finansowego.

- Byki mają kontrolę nad rynkami. Amerykańskie i inne rynki rozwinięte idą w górę, co najmniej w krótkiej perspektywie - mówi Chris Weston, główny analityk rynku w IG Ltd.

Fed podniesie stopy?

- Na dodatek Fed stara się przekonać uczestników rynku, że zawsze marzyli o tym, aby w grudniu była w USA podwyżka stóp procentowych - dodaje.

Rynek już ze 100-proc. pewnością wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych za Oceanem jeszcze w tym roku. Pierwsza podwyżka stóp w USA w 2017 r., z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem, wyceniana jest najwcześniej na czerwiec.

- Na rynkach już w pełni zdyskontowano podwyżkę w XII o 25 punktów bazowych - mówi Elias Haddad, starszy strateg walutowy w Commonwealth Bank of Australia.

Europa chwali się danymi

W środę uczestnicy rynku będą analizować, po godz. 20.00, protokół z listopadowego posiedzenia Fed. Oczekuje się, iż znajdą się w nim kolejne sygnały wskazujące na zacieśnienie polityki monetarnej w USA w przyszłym miesiącu.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 53,7 pkt. wobec 53,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w środę wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 54,1 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w środę wstępne wyliczenia.

Autor: ag/gry / Źródło: PAP