Spokojna sesja na nowojorskich giełdach. Rynek czeka na Fed

Rynki

Wikipeda CC BY-SASpokojna sesja na nowojorskich giełdach. Rynek czeka na Fed

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów. Inwestorzy czekają na środową decyzję Fed. Rynek jest niemal pewien podwyżki stóp procentowych. Dolar oraz ropa naftowa również zanotowały spokojną sesję.

Indeks Dow Jones Industrial spadł o 0,1 proc. do 20 881,48 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,04 proc. do 2373,47 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,24 proc. do 5875,78 pkt.

Ze spółek, o około jedną trzecią zdrożały papiery Mobileye, producenta systemów sztucznej inteligencji dla samochodów. W poniedziałek amerykański gigant technologiczny Intel zdecydował się na przejęcie Mobileye za 15,3 mld USD, czyli 63,54 USD za akcję. W piątek na zamknięciu za walor Mobileye płacono ok. 44 USD.

Notowane na Wall Street akcje HSBC zyskały ok. 1,5 proc. Bank ogłosił nazwisko nowego prezesa - od 1. października zostanie nim Mark Tucker, obecny CEO AIA Group.

Nadchodzące dni przyniosą wydarzenia gospodarcze i polityczne, które mogą wpłynąć na zachowanie rynków kapitałowych. W zgodnej ocenie uczestników rynku w środę Fed podniesie docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej o 25 pb do 0,75-1,00 proc. Fed poda również najnowsze projekcje makroekonomiczne (po raz pierwszy z przedziałem pewności) i oczekiwania dotyczące ścieżki podwyżek w najbliższych latach.

Rynki z uwagą śledzić będą retorykę Rezerwy Federalnej dotyczącą sumy bilansowej. W ostatnich tygodniach niektórzy członkowie Fed opowiadali się za rozpoczęciem dyskusji nad jej redukcją. Fed posiada w swoim bilansie aktywa warte 4,5 bln USD, które skupował z rynku w ramach programu luzowania ilościowego po ostatnim światowym kryzysie finansowym.

W poniedziałek amerykańskie media podały, iż w dniach 6 i 7 kwietnia na Florydzie spotkają się prezydenci Stanów Zjednoczonych i Chin. W centrum uwagi inwestorów znajdą się kwestie relacji gospodarczych między obiema potęgami oraz polityka walutowa.

Ceny ropy są stabilne. Baryłka WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,4 USD, a baryłka Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie po 51,4 USD.

Zobacz. Czy Polacy stracą swoje prawa w Wielkiej Brytanii? Czy skrajna prawica zwycięży w Holandii? Czy ceny kredytu w dolarach wzrośnie? Trzy pytania i trzy odpowiedzi, które poznamy w tym tygodniu. (wideo z 13.03.2017)

Prawa Polaków, nacjonalizm w Europie i cena kredytu w dolarachtvn24bis

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda CC BY-SA