Spadkowa sesja na Wall Street. Kolejne spółki prezentują wyniki kwartalne

Rynki

shutterstock.comSpadki na Wall Street

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem niedużych spadków. Notowaniom indeksów ciążył silnie spadający kurs IBM po tym jak spółka rozczarowała swoim wynikiem finansowym w trzecim kwartale.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 13,43 pkt. (0,08 proc.) do 17.217,11 pkt. S&P 500 stracił 2,89 pkt. (0,14 proc.) i wyniósł 2.030,77 pkt. Nasdaq Composite osłabił się o 24,50 pkt. (0,50 proc.) i wyniósł 4.880,97 pkt.

Na minusie IBM...

- Uwaga rynku pozostaje skupiona na wynikach kwartalnych spółek. Spadek kursu IBM szkodzi dzisiaj rynkom - ocenił w CNBC Peter Cardillo, główny ekonomista Rockwell Global Capital. Rynek wynikami rozczarował IBM. Spółka zanotowała co prawda wyższy od oczekiwań zysk netto w trzecim kwarte, silniejszy od oczekiwań był jednak spadek przychodów, na co wpływ miało między innymi umocnienie się dolara. W efekcie akcje IBM traciły na wartości ponad 5 proc. - Wyniki IBM dobrze odzwierciedlają to, co się dzieje w trakcie tego sezonu wyników. Start sezony wynikowego nie jest dobry - ocenił Nick Raich, prezes The Earnings Scout.

...i Harley Davidson

Słabsze od oczekiwań wyniki za trzeci kwartał pokazał Harley Davidson. Producent motocyklów pokazał gorszy od oczekiwań rezultat zarówno w kategorii zysku netto, jak i przychodów. Dodatkowo obniżył prognozę popytu na świecie na swoje motocykle. Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podała spółka telekomunikacyjna Verizon. Rezultat finansowy Verizon był lepszy od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów. Lepszy od oczekiwań na poziomie zysku netto, jak i przychodów był również wynik finansowy spółki ubezpieczeniowej Travelers. Lepszy od oczekiwań zysk netto pokazał też United Technologies. Gorsze od konsensusu były jednak przychody spółki. United Technologie poinformował również o ustanowieniu wartego 12 mld USD programu skupu akcji własnych.

Rośnie rynek nieruchomości

Rynek poznał lepsze od oczekiwań wyniki z rynku nieruchomości w USA. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła we wrześniu i wyniosła 1,206 mln w ujęciu rocznym. W sierpniu wskaźnik wyniósł 1,132 mln po korekcie wobec 1,126 mln przed korektą. Wrześniowy odczyt tego wskaźnika jest drugim najlepszym odczytem od ośmiu lat. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,142 mln. Europejski Bank Centralny opublikował dane na temat warunków kredytowych w strefie euro w trzecim kwartale. W ocenie EBC uległy one poprawie, a wpływ miał na to między innym program skupu aktywów z rynku realizowany przez bank. Rynek raport zinterpretował jako argument za nie zwiększeniem i postawieniem bez zmian przez EBC programu skupu aktywów w obecnym kształcie. Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowane jest w czwartek i analitycy zakładają, że nie przyniesie ono zmian w polityce monetarnej banku centralnego strefy euro.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com