Spadki na Wall Street. Przez oczekiwaną podwyżkę stóp

Rynki

shutterstock.comNa zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,24 proc.

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Inwestorzy czekają m.in. na posiedzenia Fed, a rynki wyceniają, że podwyżka stóp proc. w USA na marcowym posiedzeniu jest niemal pewna.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,24 proc. do 20 954,34 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,37 proc. do 5849,17 pkt. S&P 500 spadł o 0,33 proc. do 2375,31 pkt.

Podwyżka stóp

W centrum uwagi rynków finansowych znajduje się zbliżająca się, kolejna podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co nie sprzyja apetytowi na ryzyko wśród inwestorów. Po niemal nieprzerwanym rajdzie na giełdach od listopada ubiegłego roku, napędzanego oczekiwaniami na wzrost zysków przedsiębiorstw (w wyniku zapowiadanej przez nową administrację Białego Domu obniżki CIT), a także na impuls fiskalny i deregulację, zaczynają pojawiać się głosy wieszczące korektę na rynku akcji. "W średnim terminie reformy pro-wzrostowe obecnej administracji USA oraz solidne fundamenty powinny utrzymywać wyceny aktywów na podwyższonym poziomie. W krótkim jednak terminie widzimy coraz większe ryzyko wyprzedaży z uwagi na jastrzębią retorykę Fed (...)" - ocenili w poniedziałek analitycy JP Morgan.

Rekordowe poziomy

Dodali, iż ryzyko korekty na rynku akcji wynika również z tego, iż ekspozycja funduszy hedgingowych na akcje zbliża się do rekordowych poziomów. Na rynku nie ustają komentarze po ubiegłotygodniowej serii wystąpień członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na czele z jej prezes Janet Yellen. W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżka stóp procentowych na marcowym posiedzeniu będzie właściwa, jeśli zatrudnienie i inflacja będą zgodne z oczekiwaniami. Posiedzenie Fed odbędzie się 14-15 marca. Do tego czasu szefowa Fed oraz inni bankierzy nie mogą wypowiadać się publicznie na temat polityki pieniężnej USA. Rynek oczekuje, iż w przyszłym tygodniu Fed podwyższy koszt pieniądza w Stanach o 25 pb. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki wyceniane jest na 98 procent, choć jeszcze przed tygodniem było to 40 proc.

Snap zaliczy bardzo udany debiut na Wall Street. Zobacz materiał wideo:

Snap debiutuje na Wall StreetTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com