Spadki na Wall Street. Spółki technologiczne rozczarowały

Rynki


Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów po serii mieszanych raportów kwartalnych. Dobrą sesje zanotował po publikacji wyników General Motors, po drugiej stronie rynku znalazł się silnie zniżkujący Caterpillar.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,67 proc. do 17 731,95 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,49 proc. do 5146,41 pkt. S&P 500 spadł o 0,57 proc. do 2102,15 pkt.

Rozczarowanie

- Generalnie wyniki spółek były ostatnio mieszane. Początek sezonu wynikowego był dobry, kilka ostatnich sesji przyniosło jednak rozczarowania ze strony spółek z branży technologicznej. Gorsze wyniki z ostatnich dni odbijają się negatywnie na sentymencie wśród inwestorów - ocenił Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny Janney Montgomery Scott. Ze spółek na plus wyróżnił się General Motors. Koncern motoryzacyjny zanotował w drugim kwartale 2015 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,29 dolara. Wynik był lepszy od konsensusu na poziomie 1,06 dolara na akcję. Wyższe od oczekiwań były również przychody GM, które wsparł wzrost sprzedaży samochodów półciężarowych.

Odbicie?

Nieduże wzrosty w trakcie sesji notowały akcje McDonald's. Skorygowany zysk spółki w drugim kwartale wyniósł 1,26 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 1,23 centów na akcję. Wyższe od oczekiwań były również przychody spółki. Po silnym spadku na poprzedniej sesji straty odrabiał Apple. W środę w reakcji na wyniki kwartalne akcje technologicznego giganta straciły ponad 4 proc., co było najsłabszym sesyjnym wynikiem spółki od półtora roku. Po spadkach ze środy rósł również kurs Microsoftu.

Co jeszcze?

Wynikami rozczarował Caterpillar. Spółka zanotowała co prawda nieco wyższy od oczekiwań zysk na akcję w wysokości 1,27 USD. Słabsze od konsensusu były jednak przychody. Caterpillar obniżył również prognozę przychodów w 2015 r. Po wynikach spadały kurs spółki 3M. Również ta spółka pokazała lepszy od konsensu wynik na poziomie zysku netto rozczarowała jednak na poziome przychodów i dodatkowo obniżyła prognozy finansowe na ten rok.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP