Rynki

"Ceny ropy nadal będą spadać"

Rynki

BashneftNa rynkach ropy jest duża nadwyżka tego surowca - wskazują eksperci

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. To już prawie zasada - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,29 USD, po zniżce o 46 centów - dane z 7.45.

O godz. 7.45 Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 40 centy do 50,28 USD za baryłkę.

Porozumienie na szczycie

Na rynkach pojawiła się informacja, że Wenezuela, producent ropy z OPEC, i Rosja osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące przywrócenia na rynkach paliw stabilizacji. Tymczasem ropy na giełdach paliw może być jeszcze więcej, gdy pojawi się dodatkowy surowiec z Iranu. Zawarte 14 lipca przez Teheran i sześć mocarstw (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) porozumienie przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny i nie będzie dążył do wejścia w posiadanie broni jądrowej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Porozumienie zaakceptowała Rada Bezpieczeństwa ONZ. Analitycy Societe Genrale SA oceniają, że m.in. z tego powodu nadpodaż ropy na światowych rynkach utrzyma się dłużej niż się wcześniej spodziewano.

Będzie taniej

- Na rynkach ropy jest duża nadwyżka tego surowca - wskazuje też Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - W takim wypadku, gdy dla rynków ropy nie ma żadnego zagrożenia, że dostawy surowca mogą zostać zakłócone, to ceny ropy nadal będą spadać - dodaje. W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,1 proc. do 46,75 USD za baryłkę.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bashneft