Spadki na Wall Street. Możliwe podwyżki stóp

Rynki

Flickr/ (CC BY 2.0) | Alex ProimosSpadki na nowojorskich giełdach na koniec dnia

Główne indeksy na nowojorskich giełdach poruszały się wokół poziomów z poniedziałkowego zamknięcia, ale w drugiej części dnia zeszły pod kreskę i sesje zakończyły na minusach. W centrum uwagi znajdują się wypowiedzi członków Fed na temat stóp procentowych.

Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,47 proc. i wyniósł 18 168,45 pkt. S&P 500 spadł o 0,5 proc. osiągnął wynik 2150,49 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował natomiast o 0,21 proc. do 5289,66 pkt.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniej do jego wzrostów przyczyniały się notowania Apple. Bez większych zmian pozostawał kurs Alphabet – spółki-matki Google. Gigant technologiczny we wtorek zaprezentuje system sztucznej inteligencji i nowy model smartfona.

Wyraźnie w górę szły walory amerykańskich linii lotniczych.

Oczekiwania inwestorów

W centrum uwagi rynków w USA znajdują się wypowiedzi członków Fed wskazujące na możliwość podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. W piątek z amerykańskiego rynku pracy napłyną istotne dla Fed dane o przyroście liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych.

Implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w listopadzie, wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed, wynosi ok. 21 proc. Prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu wynosi 61 proc. Rynek z uwagą śledzi rozmaite, czasami – niespójne sygnały płynące z Fed. Szef nowojorskiej Rezerwy Federalnej William Dudley, zasugerował w poniedziałek, iż po obniżkach stóp procentowych należy zachować ostrożność wobec ich podnoszenia. Natomiast Jefferey Lacker, nie posiadający w tym roku głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku (FOMC), zaapelował o "wyprzedzającą" podwyżkę stóp w USA.

Wypowiedzi członków Fed wspierają notowania amerykańskiej waluty, która jest najdroższa od prawie dwóch miesięcy.

Bez ryzyka

Zainteresowanie inwestorów przykuły również we wtorek nowe prognozy MFW dotyczące wzrostu gospodarczego w Stanach - w cyklicznym opracowaniu MFW obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w USA na 2016 i kolejny rok. - Biorąc pod uwagę mocne wzrosty na rynku pracy, niepozbawionym podstaw jest twierdzenie, że w pewnym momencie w najbliższych kilku miesiącach, podwyżka stóp procentowych w USA byłaby właściwa – powiedział we wtorek Maurice Obstfeld, główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jego zdaniem, pozostawienie przez Fed we wrześniu bez zmian stóp procentowych stanowiło właściwą ocenę ryzyka dla gospodarki amerykańskiej. - Obecnie, inflacja znajduje się poniżej celów Fed, presja na płace jest umiarkowana, więc nie ma ryzyka przegrzania się gospodarki Stanów – dodał.

Ropa w górę

Najdroższa od lipca jest ropa naftowa, która kosztuje we wtorek po południu powyżej 51 USD za baryłkę, mimo niesprzyjających informacji płynących z rynku dla tego surowca i umacniającego się dolara. Produkcja ropy w Libii przekroczyła poziom 500 tys. baryłek dziennie - poinformował we wtorek Reuters. Ankietowani przez tę agencję ekonomiści spodziewają się tygodniowego przyrostu zapasów w środę o 2,7 mln baryłek. We wtorek mocno, ponad 3 proc., zniżkowały ceny złota.

Para prezydencka na Wall Street:

Para prezydencka na Wall Street

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr/ (CC BY 2.0) | Alex Proimos