Złoto traci blask. Kruszec najtańszy od sześciu lat

Rynki

Detusche BundesbankCena złota spadła do poziomu najniższego od 6 lat

Ceny złota szukają dna. W piątek spadły do poziomu 1051 dolarów za uncję. To najniżej od niemal sześciu lat.

Wycena złota nie była tak niska od lutego 2010 roku, kiedy to cena za uncję spadła poniżej 1045 dolarów. Miniony tydzień był szóstym z rzędu, w którym złoto traciło na wartości. Zazwyczaj inwestorzy w niepewnych czasach kupują złoto na potęgę. Obecnie jest zupełnie inaczej. Nawet ostatnie wydarzenia, takie jak wyprzedaż na giełdzie pod koniec sierpnia czy paryskie ataki terrorystyczne nie zdołały powstrzymać spadków cen tego metalu.

Co stoi za niską wartością złota?

Za ostatnimi trudnościami związanymi ze sprzedażą złota stoi kilka zdarzeń, które nadchodzą wspólnie - zauważa George Gero z RBC Wealth Management. Obejmują one:

1. Chiński zastój gospodarczy i giełdowy Chińskie elity będą niezbyt chętnie wydawały duże sumy na złoto, tak długo jak krajowy rynek oraz gospodarka pozostają chwiejne. Podczas gdy chiński rząd przekonuje, że gospodarka rozwija się na poziomie blisko 7 proc. rocznie, większość niezależnych analityków wskazuje, że w rzeczywistości jest to raczej 4,5 proc. 2. Amerykański dolar nabiera mocy Większość świata handluje złotem właśnie w dolarach. Tymczasem dolar jest najmocniejszy od lat w stosunku do większości innych walut. Gdy dolar drożeje, inwestorzy obcinają cenę złota. Oczekuje się, że dolar, wchodząc w 2016 rok, może nawet zyskać na sile - możliwe, że dojdzie do poziomu, w którym będzie wymieniany w stosunku 1:1 za euro. To oznaczać może dalsze spadki cen złota.

3. Fed prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w grudniu

Ostatnim ciosem dla złota może być prawdopodobna decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych w grudniu. Podwyżka także negatywnie odbije się na cenie złota. Od złota nie są wypłacane bowiem żadne odsetki. Oczekuje się, że inwestorzy mogą przerzucić się zatem na inne aktywa, które gwarantują wyższy zwrot.

Dalsze spadki?

Większość ekspertów przewiduje, że cena złota pójdzie w dół. Pojawiają się głosy, że może spaść nawet do poziomu 350 dolarów za uncję. Wiele będzie zależało od Chin oraz tego czy popyt na biżuterię i metale przemysłowe wzrośnie w sezonie wakacyjnym. Na ten moment, sprzedaż biżuterii takich marek jak Tiffany czy Signet nie wygląda zbyt dobrze w tym roku.

Mocny dolar nie sprzyja sprzedaży złota:

Dolar najdroższy od 11 latTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Detusche Bundesbank