Solidne wzrosty na Wall Street. Po dobrych danych z rynku pracy

Rynki


Indeksy na nowojorskich giełdach zyskały po publikacji lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy USA. W reakcji na te dane w stosunku do euro umocnił się dolar. Zwiększyło się nieco prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Fed w tym roku.

Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia wzrósł o 1,40 proc. i wyniósł 18 146,74 pkt. S&P 500 wzrósł o 1,53 proc. i wyniósł 2129,90 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 1,64 proc. i wyniósł 4956,76 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy, pozytywny wpływ na notowania tego indeksu mają spółki Goldman Sachs oraz Home Depot. W ujęciu sektorowym najlepiej radziła sobie branża finansowa. Pod kreską były natomiast telekomy i spółki użyteczności publicznej.

Dobre dane

Rynki zyskały po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy za czerwiec. Dane wskazały na wyraźnie mocniejszy wzrost zatrudnienia w USA w ubiegłym miesiącu. Liczba nowych miejsc pracy wzrosła o 287 tys., co jest najlepszym wynikiem do ośmiu miesięcy. Po publikacji danych z USA umocnił się dolar. Kurs EUR/USD poszedł w dół w okolice poziomu 1,104 – 1,103, co oznacza, że dolar jest najmocniejszy w stosunku do euro w tym miesiącu. W ocenie rynku terminowego lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy zwiększyły nieco prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku. Prawdopodobieństwo to jednak wciąż jest jeszcze relatywnie niewielkie. Notowania kontraktów wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki w 2016 roku na nieco ponad 22 proc. – wynika z wyleczeń Bloomberga. Przed publikacją raportu z rynku pracy prawdopodobieństwo to było wyceniane na 12 proc. - Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe bez zmian bez względu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy - ocenił Mark Kiesel, dyrektor inwestycyjny ds. światowego rynku obligacji w Pimco. Jego zdaniem niepewność związana z Brexitem powstrzyma Fed od zmian w polityce monetarnej przez kilka kolejnych miesięcy.

Autor: tol / Źródło: PAP