Górnictwo się opłaca? "Silesia" pokazuje, że tak

Rynki

Fakty TVN13.01 | Kopalnia Silesia: górniczy i ekonomiczny cud

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jest dowodem na to, że kopalnia może zarabiać i radzić sobie na trudnym rynku mimo niskich cen węgla na światowych rynkach surowcowych. W obliczu rządowego planu ratowania Kompanii Węglowej poprzez m.in. likwidację czterech kopalń.

Silesia pięć lat temu miała podobne kłopoty do tych, które dziś mają kopalnie figurujące na liście przeznaczonych do likwidacji. Jednak teraz Silesia daje pracę górnikom, wydobywa węgiel i co ważne zarabia.

Prywatny inwestor

Gdy Silesii groziło zamknięcie pracowało tam 750 osób. Dziś pracę ma tam prawie 1,7 tys. osób. Wszystko dzięki temu, że górnicy wzięli sprawy w swoje ręce. Wyłożyli własne pieniądze i zatrudnili firmę zewnętrzną do napisania biznes planu.

Potem zaczęli szukać prywatnego inwestora, który byłby w stanie zainwestować w starą kopalnię z drugim co do wielkości złożem w Polsce. Znaleźli w Czechach.

Czeski inwestor, czyli czołowy holding grupy działającej w sektorze energetycznym i przemysłowym Energetický a Průmyslový (EPH), właściciel większości udziałów w PG Silesia (mniejszościowy pakiet należy bezpośrednio do pracowników) inwestuje w nowy sprzęt. Od 2010 roku zainwestował ponad 750 mln złotych. Wprowadził też nowe zasady pracy.

Obecnie kopalnia pracuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Górnicy nie maja tzw. czternastek, bo ta uzależniona jest od wyników finansowych, ale mają inne przywileje, czyli np. Barbórkę.

Ile wydobywają?

PG Silesia w minionym roku wydobyło 2,6 mln ton surowego urobku. W kopalni pracuje dokładnie 1695 osób. - Wydobycie urobku surowego na jednego pracownika to 1550 ton. Natomiast wydobycie czystego węgla na jednego pracownika to 750 ton - informuje Małgorzata Bajer, dyrektor ds. komunikacji i PR w Silesii.

Dla porównania w zagrożonej likwidacją kopalni Sośnika-Makoszowy pracuje ponad 4,4 tys. osób. Z danych Kompanii Węglowej wynika, że w 2014 roku wydobycie w tym zakładzie wyniosło 2 mln ton. Natomiast w KWK Pokój, której również grozi likwidacja pracuje 1,8 tys. osób w zeszłym roku wydobyto 1 mln i 36 tys. ton węgla.

Długa tradycja

Kopalnia “Silesia” cieszy się bogatą tradycją górniczą. Prowadzi wydobycie od 110 lat. Jej zasoby bilansowe przekraczają 500 mln ton węgla niskosiarkowego (przeznaczony głównie do celów energetycznych).

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w liczbachTVN24 BiŚ | PG Silesia

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PG Silesia | TVN24 BiŚ

Raporty: