Spółka Kulczyka opuszcza Ukrainę. "Obietnice stabilizacji gospodarczej nie mają pokrycia"

Rynki

Serinus EnergySerinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu

Ze względu na niestabilną sytuacją polityczną, brak korzystnych zmian podatkowych oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy na Ukrainie, Serinus Energy podjął decyzję o sprzedaży swoich udziałów w spółce KUB-Gas za kwotę ponad 30 mln dolarów - poinformowała firma w komunikacie. Pozyskane środki przeznaczone zostaną na przyspieszenie prac w Rumunii oraz spłatę kredytu Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju.

Serinus tłumaczy w komunikacie, że na decyzję wpłynęło wiele czynników. "Począwszy od trzeciego kwartału 2014 roku, bardzo zła sytuacja na światowym rynku surowców, pogłębiający się kryzys ukraińskiej gospodarki, wprowadzone przez tamtejsze władze regulacje, m.in. podatkowe oraz dotyczące zasad sprzedaży i transferu zysków, a także inne uciążliwości finansowe i operacyjne miały duży wpływ na rentowność działalności Serinus - czytamy na oficjalnej stronie międzynarodowego koncernu.

Spadek cen

Możliwości dalszej aktywności i rozwoju spółki pogorszyły dodatkowo brak stabilizacji politycznej i gospodarczej. "Uzyskiwane ceny gazu spadły z 10,17 dolarów do 6,58 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a środki z działalności operacyjnej z 11,4 mln dolarów do 3,66 mln dolarów (w porównaniu trzeciego kwartału 2014 do analogicznego okresu 2015 roku)" - tłumaczy Serinus.

Dodaje, że wykonywanie kosztownych prac wiertniczych przy nowych, niekorzystnych stawkach podatkowych straciło sens ekonomiczny. "Przyszłość całej branży oil & gas na Ukrainie stoi pod znakiem zapytania, a sytuacja nie rokuje stabilizacji w przewidywalnej przyszłości" - głosi oświadczenie.

Na spłatę kredytu

W związku z zaistniałą sytuacją władze firmy podjęły decyzję o sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce KUB-Gas. Wysokość transakcji wynosi 30 mln dolarów a uzyskana kwota posłuży Serinusowi do spłaty 11,28 mln dolarów kredytu i należnych odsetek Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju oraz według uznania EBOR, spłaty dodatkowych 7,4 mln dolarów z tytułu kredytu dla Tunezji. Pozostałe środki będą wykorzystane na dalsze zagospodarowanie dokonanego przez spółkę odkrycia gazu w rejonie Moftinu w Rumunii. - Uważamy, że na ukraińskich aktywach osiągnęliśmy wszystko, co mogliśmy biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe i sytuację w branży. Nie spodziewamy się w najbliższym czasie obniżki stawek podatkowych ani stabilizacji gospodarczej, których obietnice od dłuższego czasu pozostają bez pokrycia - powiedział Timothy Elliott, prezes zarządu Serinus Energy.

Inwestycja w KUB-Gaz okazała się sukcesem finansowym Serinusa. Spółka zakupiona za 45 mln dolarów w 2010 roku przyniosła ponad 40 mln dolarów w dywidendach.

Koncesje na trzech kontynentach

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii: 12 koncesji na trzech kontynentach.

Spółka jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). Głównym akcjonariuszem spółki jest Kulczyk Investments S.A. - międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez zmarłego w lipcu dr. Jana Kulczyka.

Jan Kulczyk nie żyje. Miał 65 lat:

Jan Kulczyk nie żyje. Miał 65 latTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: Serinus Energy

Źródło zdjęcia głównego: Serinus Energy