Rekordowy debiut. Wycena giganta coraz bliżej 2 bilionów dolarów

Rynki

https://www.saudiaramco.comSaudi Aramco ogłosiła, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku osiągnęła zysk w wysokości 68 miliardów dolarów

Wartość akcji Saudi Aramco wzrosła o 10 procent w stosunku do ceny z pierwszej oferty publicznej (IPO) - donosi Reuters. Wycena spółki wyniosła aż 1,88 biliona dolarów, co czyni ją najcenniejszą spółką giełdową na świecie.

Na środowym otwarciu giełdy w Rijadzie akcje Saudi Aramco kosztowały 35,2 riali (9.39 dolarów). To 10 proc. powyżej ceny, którą tydzień temu ustalono na 32 riale. Naftowy gigant z Arabii Saudyjskiej został tym samym wyceniony na prawie 1,88 biliona dolarów. Firma z łatwością wyprzedziła takich gigantów jak Apple, czy Microsoft.

Jak zauważa Reuters, znaczący wzrost kursu przybliża Saudi Aramco do osiągnięcia wartości rynkowej rzędu 2 bilionów dolarów, co jest celem księcia Muhammada ibn Salmana.

Inwestorzy kupili papiery za aż 25,6 miliarda dolarów. To jak dotąd największa oferta publiczna akcji w historii. Poprzedni lider, chiński koncern Alibaba, sprzedał w 2014 roku akcje za 25 mld dolarów.

Oferta publiczna Saudi Aramco po raz pierwszy była zaplanowana na 2018 rok, ale była już kilkakrotnie przekładana, głównie z powodu obaw przed koniecznością ujawnienia jej finansów, a także z powodu skomplikowanej struktury korporacyjnej grupy.

10 procent światowej produkcji

Saudi Aramco ogłosiła, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku osiągnęła zysk w wysokości 68 miliardów dolarów. W 2018 roku miała 111,1 miliarda dolarów zysków. To więcej niż łącznie Apple, Google i Exxon Mobil. Aramco odpowiada za produkcję około 10 procent światowej ropy naftowej.

Sprzedaż akcji państwowego koncernu to część planu saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salamana, który chce zmodernizować krajową gospodarkę i stopniowo uniezależnić ją od ropy naftowej.

Pod koniec września informowaliśmy, że jednym z kluczowych elementów programu "Wizja 2030" jest otwarcie kraju na turystów zagranicznych. We wrześniu Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie podała, że władze Arabii Saudyjskiej rozpoczęły proces wydawania wiz turystycznych dla obywateli wielu krajów świata, w tym Polski.

Autor: mp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: https://www.saudiaramco.com