Rosyjski samolot zestrzelony. Lira i rubel z hukiem w dół

Rynki

ShutterstockZarówno rubel, jak i lir mocno spadły na wartości

Giełdy zareagowały natychmiastowo na wiadomość o tym, że turecki myśliwiec zestrzelił rosyjski samolot bojowy na granicy z Syrią. Także kursy walut poszły w dół. - Takie doniesienia są zapowiedzią wzrostu ryzyka geopolitycznego w tym regionie tłumaczy Aleksander Losew, szef Sputnik Asset Management.

Strach inwestorów przed eskalacją walk w Syrii wprowadził dzisiaj zamęt na rynkach europejskich. Indeksy giełdowe w Stambule i Moskwie spadły o ok. 2 proc.

Giełda boi się ryzyka geopolitycznego

Micex, główny indeks giełdowy w Moskwie stracił blisko 2 proc. po doniesieniach o zestrzeleniu samolotu. Sześć poprzednich sesji przyniosły zyski na poziomie 8,1 proc. The Borsa Istambul 100 Index spadł do poziomu najniższego od prawie miesiąca. Dwuletnie tureckie obligacje także straciły na wartości.

Lira i rubel w dół

- Rynki zareagowały emocjonalnie na wiadomość o zestrzeleniu samolotu - tłumaczy Aleksander Losew, szef Sputnik Asset Management dodając, że takie doniesienia są zapowiedzią wzrostu ryzyka geopolitycznego w tym regionie.

Najniższy kurs rubla do dolara wynosił dziś 66,4581, nadrobił jednak braki, dochodząc do poziomu 65,832 na zamknięciu giełdy - wynika z danych rynkowych Bloomberga.

W podobnej sytuacji znalazła się lira, która dzisiaj odnotowała najgorsze wyniki na rynkach walut. dzisiaj była ewidentnie najsłabszą spośród 24 walut na wschodzących rynkach, pogarszając się o 0,9 proc i osiągając poziom 2,8750 w stosunku do dolara. Tureckie akcje spadły do poziomu najniższego od prawie miesiąca.

Rosja wykorzysta incydent? "Będzie chciała odgrywać rolę poszkodowanego"TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: Bloomberg, AFP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock