Rynek reaguje na transakcję. Akcje PZU i Alior Banku pikują

Rynki

Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Adrian Grycuk PZU podpisało przedwstępną umowę kupna 25 proc. udziałów Alior Bank w sobotę

Zakup 25 proc. udziałów w Alior Banku przez PZU nie przełożył się na wzrost kursów akcji tych spółek na warszawskim parkiecie. W poniedziałek około godz. 13.30 kurs PZU spadał o 1,48 proc., a Alior Banku - o 3,18 proc.

PZU podpisało przedwstępną umowę kupna 25 proc. udziałów Alior Bank w sobotę. Transakcja wymaga jeszcze zgody regulatora rynku i urzędu antymonopolowego.

Pierwszy krok

Prezes ubezpieczyciela Andrzej Klesyk zapowiedział w sobotę, że to nie ostatni bank, którego udziały chce kupić. Władze PZU są zainteresowane kupnem udziałów w kolejnych dwóch podmiotach, jednak ze względu na podpisane umowy o poufności, na razie nie zdradzają w których. PZU chce stworzyć bank, który znalazłby się w pierwszej piątce banków pod względem aktywów w Polsce.

Jednocześnie władze ubezpieczyciela zapowiedziały, że intencją PZU nie jest tworzenie grupy ubezpieczeniowo-bankowej, a transakcja ma wymiar wyłącznie finansowy. Ma pozostać także bez wpływu na podział zysku firmy za zeszły rok. Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie 30 zł na akcję, łącznie będzie to ok. 2,5 mld zł. Również potencjalne zakupy udziałów kolejnych banków - jak zapowiedział prezes - nie powinny mieć na wpływu na politykę dywidendową firmy.

Rynek czeka

Jak wskazują analitycy, rynek na razie ocenił transakcję jako neutralną i oczekuje na więcej informacji o kolejnych planach zakupowych ubezpieczyciela. - Niemniej jednak na chwilę obecną postrzegamy lekko negatywnie inwestycje w aktywa bankowe przez ubezpieczyciela, biorąc pod uwagę ryzyko podatku bankowego oraz przewalutowania kredytów denominowanych w CHF - ocenił w porannym raporcie analityk DM mBanku Michał Konarski.

Jak wskazał, sama inwestycja w walory Alior Banku po bieżącej cenie nie wygląda atrakcyjnie.

- To chwilowa reakcja i ona może być przejściowa - ocenił z kolei w rozmowie z PAP analityk BM BPH Tomasz Kolarz. "Celem przejęcia jest to, by obie strony odnosiły korzyści. Prezes PZU już zapowiedział, że wykorzysta oddziały Alior Banku do dystrybucji produktów ubezpieczyciela, natomiast na razie jest pytanie, czy to będzie działało także w drugą stronę. To jest kwestia strategii, można się spodziewać, że takie działania będą miały miejsce, ale nie zostały na razie zapowiedziane - wskazał.

Analitycy oceniają jednocześnie, że trudność w ocenie kupna udziałów Alior Banku przez PZU wynika z tego, że w Polsce nie było jeszcze podobnych przypadków. Dla wyceny akcji ubezpieczyciela będzie szczególnie ważne, czy przyszłe akwizycje zakończą się sukcesem.

Duża skala

Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa zarządza także otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. W 2013 r. PZU zarobiło 3,3 mld zł.

Skonsolidowany zysk netto Grupy Alior Banku w pierwszym kwartale 2015 r. przekroczył 91 mln zł. Na koniec marca 2015 r. z usług Grupy Alior Banku korzystało 2,94 mln klientów.

Prezes PZU Andrzej Klesyk o zakupie akcji Alior BankuPZU

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Adrian Grycuk