Tania ropa bije w Kreml. Rubel najsłabszy w historii

Tania ropa bije w Kreml. Rubel najsłabszy w historii
Tania ropa bije w Kreml. Rubel najsłabszy w historii
TVN24 BiS
TVN24 BiSTania ropa bije w Kreml. Rubel najsłabszy w historii

Rosyjska waluta przebiła kolejne dno. Rubel jest obecnie najtańszy w historii zarówno względem amerykańskiego dolara, jak i euro. To efekt taniejącej ropy.

Rubel znów mocno traci na wartości. Rosyjska waluta ustanowiła dziś kolejny rekord i jest najtańsza w historii. Obecnie za jednego dolara należy zapłacić ponad 79,5 rubli. Tak drogo nie było jeszcze nigdy.

Coraz taniej

Tylko dziś po godz. 10.00 rubel tracił wobec dolara 1,16 proc. Dzisiejsze spadki nie są jednak niczym nowym. Rosyjska waluta w ostatnim miesiącu osłabiła się wobec amerykańskiej o 11,32 proc., a w ostatnich 12 miesiącach o ponad 21 proc.

Podobnie rosyjska waluta zachowuje się w stosunku do waluty strefy euro. Obecnie jedno euro wyceniane jest na 85,5 rubli. To najwyższy poziom w historii. W ostatnim miesiącu rubel stracił wobec euro 11,85 proc. a w ostatnim roku ponad 13,4 proc.

Notowania pary USD/RUB w ostatnich trzech latach stooq
Notowania pary EUR/RUB w ostatnich trzech latach stooq.pl

Dlaczego?

Znaczna obniżka wartości rubla spowodowana jest głównie niskimi cenami ropy naftowej, a od zysków z jej sprzedaży uzależniony jest rosyjski budżet. Im cena surowca niższa, tym Moskwie trudniej spiąć wydatki. Przyznają to same władze. Na początku grudnia zeszłego roku wiceminister finansów Maxim Oreszkin Rosji stwierdził, że spadek cen ropy do 50 dolarów za baryłkę oznacza dla jego kraju utratę 160 mld dolarów wpływów z eksport. Dwa tygodnie później baryłka ropy kosztowała już nie 50, a zaledwie 40 dolarów. Załamanie cen to wynik globalnej nadpodaży surowca. Tymczasem ropa naftowa wciąż tanieje i nic nie wskazuje na to, by miało to się zmienić bo na rynki trafi wkrótce surowiec z Iranu.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 28,38 dolarów, po zniżce o 1,06 dolara, czyli 3,6 proc. Natomiast ropa Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,27 dolara, czyli 4,4 proc., do 27,67 dolarów za baryłkę.

Poprzedni rekord rosyjska waluta ustanowiła pod koniec 2015 roku.

Rubel bije rekord. Najtańszy w historii wobec dolara
Rubel bije rekord. Najtańszy w historii wobec dolaraTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Pozostałe wiadomości