Państwowy koncern idzie na wojnę z byłym zarządem. Nie pierwszy raz

Rynki

PGNiG: Gazprom powinien zapłacić karętvn24
wideo 2/4

Obecne władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa chcą rozliczyć swoich poprzedników. Koncern zwołuje na luty nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, ponieważ chce ich zgody na dochodzenie roszczeń od byłego zarządu spółki. Na liście jest siedem nazwisk menedżerów, którzy mieli doprowadzić do szkody w majątku spółki.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy państwowej spółki ma odbyć się 21 lutego. Jednym z punktów obrad będzie projekt uchwały pozwalający na dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody przez byłych członków zarządu spółki, nominowanych w czasach rządu PO-PSL.

Siedem nazwisk na cenzurowanym

Na cenzurowanym znalazło się siedem nazwisk – Jacek Murawski, Jerzy Kurella, Zbigniew Skrzypkiewicz, Jarosław Bauc, Andrzej Parafianowicz, Mariusz Zawisza i Waldemar Wójcik. Zdaniem aktualnych władz spółki mogli oni doprowadzić do powstania szkody w majątku spółki i w związku z tym powinni zapłacić odszkodowanie.

O co dokładnie chodzi? W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy, że wątpliwości dotyczą sposobu rozliczania umów handlowych z odbiorcami gazu.

Kluczowy jest fragment o "braku naliczania odbiorcom ceny z uwzględnieniem korekty z uwagi na ciepło spalania". Mówiąc wprost, zdaniem obecnych władz klientom naliczano za mało.

Żeby spółka mogła wystąpić z roszczeniem musi na to najpierw zgodzić się walne zgromadzenie akcjonariuszy. W projekcie uchwały czytamy jeszcze, że władzom spółki szczególnie zależy na wystąpieniu z wnioskami "o zezwolenie do próby ugodowej w związku z nieprawidłowym rozliczaniem umów handlowych z odbiorcami gazu".

Nie pierwszy raz

To nie pierwszy przypadek, gdy nominowane przez PiS władze państwowej spółki próbują rozliczyć swoich poprzedników. Podobną uchwałę akcjonariusze przyjęli we wrześniu ubiegłego roku, a sprawa dotyczyła pociągnięcia do odpowiedzialności czterech byłych członków zarządu spółki.

Gazowy potentat

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, to spółka w której większość udziałów należy do Skarbu Państwa. PGNiG zajmuje się m.in. poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej oraz (poprzez spółki) m.in. importem paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. Spółka notowana jest na warszawskiej giełdzie.

Autor: sta//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG