Rosnieft szuka pieniędzy na spłatę zadłużenia. Zdobędzie je u Szwajcarów?

Rynki

ShutterstockCo dalej z długiem Rosnieftu?

Rosyjski Rosnieft szuka pieniędzy. Jak informuje Reuters, kilka dni przed terminem spłaty 7 mld dolarów długu, koncern pozyskuje pieniądze od szwajcarskiej firmy traderskiej Trefigura - podaje źródła zbliżone do branży.

Zdolności do pozyskania finansowania przez kontrolowane przez Kreml przedsiębiorstwo zostały mocno ograniczone przez zachodnie sankcje nałożone po aneksji Krymu. Do problemów finansowych Rosnieftu przyczyniła się też olbrzymia dewaluacja rubla i załamanie cen ropy.

Przed terminem

Teraz, gdy 13 lutego przypada termin spłaty 7 mld dolarów pożyczek bankowych, Rosnieft bada alternatywne możliwości finansowania, w tym te krótkoterminowe - podaje agencja powołują się na źródła w przemyśle naftowym. Krótkoterminowego finansowania (do 30 dni) nie zabraniają zachodnie sankcje. Jak pisze Reuters, w ramach pięcioletniego porozumienia Rosnieftu z Trafigura rosyjski gigant sprzedaje 150-200 tys. ton ropy miesięcznie. Taka transakcje jest możliwa, ponieważ została zawarta jeszcze przed wprowadzeniem sankcji. Teraz Rosnieft zobowiązał się sprzedać ok. 500 tys. ton ropy w lutym, aby zebrać pieniądze na spłatę długu - informują źródła Reutersa. Rosnieft i Trafigura odmówiły komentarza - czytamy. Nie wiadomo, jaka będzie wartość umowy. Jednak - pisze Reuters - dostawa 500 tys. ton, to o ponad 300 tys. więcej niż przeciętna miesięczna ilość ropy. Po bieżących cenach to ok. 150 mln euro.

Kolejne kroki?

Reuters zauważa, że w wyniku porozumienia z Trafigurą inni partnerzy i traderzy współpracujący z Rosnieftem mogą otrzymać mniejszy niż oczekiwali wolumen dostaw lub mogą one dojść do skutku w innym terminie niż pierwotnie zakładano. Rosnieft posiada długoterminowe umowy na przedpłaty z takimi dostawcami jak Vitol, Glencore, Shell, Total, Eni, BP i właśnie Trafigura.

Igor Sieczin, szef Rosnieftu i bliski sojusznik Władimira Putina podkreślił, że firma nie musi pożyczać pieniędzy, aby obsługiwać swoje zadłużenie. Może to robić z bieżących przepływów - podaje Reuters.

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock