Podwyżki wracają na stacje paliw. Gaz najdroższy od dziewięciu miesięcy

Rynki

W ostatnich dniach podrażały wszystkie paliwa

Po raz pierwszy od kilku miesięcy odnotowaliśmy podwyżki cen wszystkich rodzajów paliw na stacjach, które wyniosły od 5 do 8 groszy na litrze - podaje BM Reflex. Za benzynę bezołowiową 95 w czwartek należało zapłacić średnio 4,42 zł, a za olej napędowy 4,33 zł.

Za wzrostem cen na stacjach stoją podwyżki na rynku hurtowym, które obserwowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach.

Jest drożej

"Skala wyniosła dla benzyn około 17 groszy na litrze netto, a dla oleju napędowego około 11 groszy na litrze netto" - podaje BM Reflex. W ostatnich dniach podrażały wszystkie paliwa. Za benzynę bezołowiową 95 w czwartek należało zapłacić średnio 4,42 zł (+ 5 gr/l), a bezołowiową 98 4,75 zł (+6 gr/l). Olej napędowy kosztował 4,33 zł (+7 gr/l), a gaz LPG – 2,05 zł (+8 gr/l).

Jakie ceny?

W tym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego odnotowano w województwie dolnośląskim i tu za litr bezołowiowej 95 i diesla należało zapłacić jednakowo po 4,29 zł. Najdroższe paliwa mamy w województwie zachodniopomorskim, tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,53 zł, a diesla – 4,43 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie opolskim – 2,01 zł, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim litr autogazu kosztuje najwięcej bo średnio 2,11 zł. Ceny autogazu wzrosły w tym tygodniu do poziomu z końca lutego tego roku i w porównaniu z tegorocznym minimum (1,81 zł/l z 24.09.2015) są już wyższe o 24 grosze na litrze.

Co dalej?

"Z uwagi na świąteczny charakter przyszłego tygodnia można przypuszczać, że podwyżki cen paliw z tego tygodnia powinny zostać wyhamowane. Nie wykluczamy jednak wahań cen na stacjach, w konsekwencji których średni poziom cen paliw może nieznacznie rosnąć" - czytamy w komunikacie BM Reflex.

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS