Rosja tnie wydobycie ropy. Ale i tak wyprzedza Arabię Saudyjską

Rynki

shutterstock.comRosja zmniejszyła wydobycie ropy naftowej

10 mln i 650 tys. baryłek ropy naftowej dziennie - tyle w lipcu wynosiło wydobycie ropy naftowej w Rosji. To o 60 tys. baryłek mniej niż w czerwcu - podaje "The Moscow Times".

Rosyjskie wydobycie ropy naftowej spadło z 10 mln i 710 tys. baryłek surowca dziennie w czerwcu do 10 mln i 650 tys. baryłek w czerwcu - wynika z danych Ministerstwa Energetyki.

Mniej ropy

Ograniczenie wydobycie wynika głównie z tego, że Gazprom w lipcu wstrzymał produkcję w rafinerii w mieście Surgut. "The Moscow Times" pisze, że pomimo spadku rosyjska produkcja ropy przewyższa ilość surowca wytwarzanego przez Arabię Saudyjską, która jest największym eksporterem ropy na świecie i jednym z najważniejszych państw w kartelu OPEC. Arabia Saudyjska produkuje dziennie 10,6 mln baryłek. Rosja, Stany Zjednoczone i kraje OPEC nie zdecydowały się na ograniczenie produkcji ropy naftowej co wywołało nadpodaż surowca na rynku, co z kolei wpływa na spadek wartości ropy.

Tania ropa

Jeszcze w sierpniu 2014 roku baryłka ropy naftowej Brent kosztowała niemal 105 dolarów. Obecnie za taką samą ilość surowca należy zapłacić jedynie 51 dolarów. "The Moscow Times" pisze, że mimo niskich cen ropy, słabego rubla i zachodnich sankcji Rosji udało się utrzymać produkcję surowca na maksymalnych poziomach. Rosyjski resort energetyki szacuje, że średnia produkcja ropy wyniesie w 2015 roku 10,50-10,54 mln baryłek dziennie.

Autor: msz/ / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Tagi:
Raporty: