Ceny ropy, gazu, węgla i żywności w górę po rosyjskim ataku na Ukrainę

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach paliw
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach paliwRMF FM
wideo 2/4
RMF FMGłówny ekonomista PKN Orlen o cenach paliw

W mijającym tygodniu rosły kontrakty na ropę, gaz, węgiel, metale i żywność. To między innymi skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która powoduje obawy o dostawy surowców.

Około godziny 18.00 cena ropy WTI oscylowała wokół 111,5 dol. za baryłkę, po wzroście o ponad 3 proc., ropa Brent poszła w górę o ponad 3 proc. do około 114 dol./b. W czasie sesji ceny ropy przekroczyły poziom 120 dol./b i były najwyższe od 2008 r.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 93 dol. JPMorgan podał, że ropa Brent może zakończyć rok na poziomie 185 dol. za baryłkę.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

Notowania kontraktów na gaz na holenderskim hubie TTF wzrosły w piątek o ok. 18 proc. Po południu notowania kontraktów na najbliższe miesiące przekroczyły 200 euro za MWh. Co oznacza podwojenie ceny sprzed tygodnia.

Europa pobiera od Rosji 1/3 swoich dostaw gazu. Jakiekolwiek zakłócenia w przesyle paliwa na Zachód mogą spowodować utrzymanie się wysokich notowań gazu przez dłuższy czas.

Ceny węgla Rotterdam na giełdzie ICE rosną o 23,5 proc. do poziomu 222 dol. za tonę. W tym tygodniu kontrakty na węgiel są na plusie o 57 proc. Niemiecka cena energii na następny miesiąc wzrosła o 6,2 proc. do 365 euro za megawatogodzinę.

Metale coraz droższe

Rosną także ceny metali. Srebro w piątek zwyżkuje o 1,7 proc. do 25,7 dol. za uncję, a złoto idzie w górę o prawie 1,5 proc. do ok. 1967 dol. za uncję. Złoto zmierza do największego tygodniowego wzrostu od maja.

ZŁOTO
SREBRO

Drożeje aluminium, którego poważnym producentem jest Rosja. Cena aluminium na LME rośnie o ok. 2,3 proc. do rekordowego poziomu 3912 dol. za tonę, przekraczając poprzedni szczyt z czwartku.

ALUMINIUM

Z kolei pallad rośnie na COMEX o niecałe 5 proc. do rekordowego 2907,5 dol. za uncję, co oznacza wzrost w tym tygodniu o około 20 proc., w związku z obawami o potencjalne zakłócenia dostaw, ponieważ Rosja produkuje około 40 proc. tego metalu.

PALLAD

Kontrakty terminowe na rudy żelaza w Singapurze mogą w tym tygodniu zyskać 15 proc. w związku z rosnącymi oczekiwaniami wzrostu popytu ze strony chińskiej gospodarki. Cynk rośnie o prawie 3 proc. do 4111 dol. za tonę. Ceny niklu na wzrosły o 5,5 proc. do 29 733 dol. za tonę.

CYNK
NIKIEL

Rosną ceny żywności

Kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie w Chicago wzrosły w tym tygodniu o 40 proc. – najwięcej w historii – ponieważ wojna Rosji na Ukrainie stwarza ryzyko dla światowych dostaw zboża.

Kontrakty terminowe na kukurydzę skoczyły w tym tygodniu o 17 proc., najwięcej od 2008 roku, a ceny soi wzrosły o 5 proc. Niektóre prognozy wskazują na dalszy wzrost cen, a zmienność na rynku opcji jest bardzo wysoka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Atak Rosji na Ukrainę

Rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę trwa już dziewiąty dzień. Siły rosyjskie nadal kontrolują budynki władz lokalnych i regionalnych w Chersoniu. Narasta zaniepokojenie ruchami ogromnej kolumny rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem.

W wyniku ostrzału prowadzonego przez rosyjskie wojska w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy wybuchł pożar. W pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej doszło do walk między oddziałami ukraińskimi a wojskami rosyjskimi. Służbom ratunkowym udało się opanować ogień i nie ma na razie bezpośredniego zagrożenia dla elektrowni jądrowej.

Po ostrzelaniu elektrowni atomowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
Kanał 1+1 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości