Zmiany w Arabii Saudyjskiej sprzyjają notowaniom. Ropa zyskuje

Rynki

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/6

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje w reakcji na ważne zmiany w Arabii Saudyjskiej, co sprzyja możliwemu przedłużeniu porozumienia Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową o niższych dostawach surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku była wyceniana po 56,00 dol., po zwyżce o 36 centów, czyli 0,7 proc. Brent w dostawach na styczeń 2018 na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskiwał 37 centów, czyli 0,6 proc., do 62,44 dol. za baryłkę.

Za zmniejszeniem produkcji

Władca Arabii Saudyjskiej król Salman ibn Abd al-Aziz zdymisjonował w sobotę czterech ministrów, którzy zostali zatrzymani wraz z 11 książętami pod zarzutem korupcji. Monarcha powołał też komitet do spraw walki z korupcją.

Na jego czele stanął następca tronu. 32-letni Muhammad ibn Salman, następca tronu, a zarazem minister obrony i wicepremier rządu, jest znany jako zwolennik "powrotu do umiarkowanego islamu".

Książę Salman konsekwentnie konsoliduje swą władzę, przejmując stopniowo kontrolę nad instytucjami odpowiedzialnymi za aparat przymusu i bezpieczeństwo państwa, które tradycyjnie były kontrolowane przez inną gałąź dynastii Saudów. Saudyjski książę kilka dni temu wskazał, że popiera przedłużenie obowiązującego od kilku miesięcy porozumienia, na mocy którego kraje OPEC i inni poważni dostawcy ropy zmniejszyli swoją produkcję na globalne rynki paliw.

Spotkanie eksporterów

Pod koniec listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów OPEC, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu. Na rynkach oczekuje się, że OPEC wraz ze swoimi partnerami - w tym z Rosją - zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 roku. Takie stanowisko oprócz Arabii Saudyjskiej popiera też Kuwejt. Za przedłużeniem umowy jest również Irak, drugi największy producent ropy w OPEC. Minister ropy Iraku Jabbad al-Luaibi poinformował, że Irak popiera przedłużenie obecnego porozumienia o 9 miesięcy. - Saudyjski książę zawsze otwarcie popierał przedłużenie obowiązywania cięć przez OPEC - mówi Edward Bell, analityk Emirates Nbd Bank Pjsc. - W Arabii Saudyjskiej, która jest jednym z największych producentów ropy na świecie, zachodzi transformacja w gospodarce. Są w związku z tym pewne ryzyka i niepewności, ale to będzie wsparciem dla cen ropy - dodaje. W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zakończyła sesję 2 centy wyżej - na poziomie 55,64 dol. za baryłkę. To najwyższe notowania surowca na zamknięciu sesji od lipca 2015 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: