Ropa znów zwyżkuje. Wczoraj zdrożała aż o 8 procent

Rynki

PixabayCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o prawie 2 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o prawie 2 proc. W środę surowiec zdrożał aż o 8 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 32,71 dol., po zwyżce o 43 centów. Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 45 centów do 35,49 dol. za baryłkę.

Atrakcyjna inwestycja

Surowce stały się atrakcyjnym obiektem do zakupów przez inwestorów, bo osłabia się amerykański dolar, a to oznacza, że ropa i inne surowce wyceniane w tej walucie stają się tańsze dla kupujących.

Na dodatek na rynkach pojawiają się informacje, że Wenezuela i 6 innych eksporterów ropy z OPEC jest otwartych na zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia kartelu w sprawie cen ropy. - Na rynku ropy mieliśmy w środę duże odbicie cen - wskazuje Angus Nicholson, analityk IG Ltd. w Melbourne. - Jednak myślę, że prędzej zobaczymy dalszy spadek cen ropy do 20 dolarów za baryłkę zanim nastąpi jakaś stabilizacja na rynkach paliw - dodaje.

Prognozy dla surowca

Nicholson mówi, że cięcie dostaw ropy przez nawet 6 producentów z OPEC nie poprawi sytuacji na rynku ropy. - Nawet jeśli mamy tych sześciu dostawców ropy, którzy zechcą obniżyć swoją produkcję, to jest tylu innych eksporterów surowca, którzy natychmiast zajmą ich udział w rynku - ocenia. W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 2,40 dolary do 32,28 dol. za baryłkę. W tym roku ropa w USA staniała o 12 proc.

Rosja planuje zwiększenie wydobycia ropy naftowej:

Rosja planuje zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Surowiec taniejeTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Raporty: