Ropa zaczyna tydzień od spadków. Kolejny rollercoaster na giełdach

Rynki

ShutterstockW USA w ub. tygodniu wzrosła liczba odwiertów ropy użytkowanych przez producentów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1,5 proc. w reakcji na pierwszy od 3 miesięcy wzrost liczby jej odwiertów w USA - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 38,86 USD, po zniżce o 58 centów, czyli 1,5 proc. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 36 centów, czyli 0,9 proc., i jest wyceniana po 40,84 USD za baryłkę.

Więcej odwiertów

W USA w ub. tygodniu wzrosła liczba odwiertów ropy użytkowanych przez producentów - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. Tymczasem prezydent Ekwadoru Rafael Correa zadeklarował, że Ekwador zaproponuje cięcie produkcji ropy podczas kwietniowego spotkania producentów surowca w stolicy Kataru. - Na giełdach paliw mamy tymczasem lekką korektę cen ropy po wzroście jej notowań w USA powyżej 40 dolarów za baryłkę - mówi Evan Lucas, strateg rynkowy w IG Ltd. w Melbourne. - Na rynkach mamy nadal dużą nadpodaż surowca a popyt jest słaby, chociaż nieco lepszy niż był wcześniej - wskazuje. Lucas ocenia, że średnia cena baryłki ropy WTI może wynieść w II kw. 2016 r. ok. 35 dolarów za baryłkę. W piątek surowiec w USA staniał o 76 centów do 39,44 USD za baryłkę. W czwartek ropa na NYMEX kosztowała 40,20 USD/b, najwyżej od 3 grudnia 2015.

Tania ropa zagrożeniem dla elektrycznych autTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock