Ropa tanieje. Po decyzji ws. stóp

Rynki

Pixabay (CC0 Public Domain)Ropa znów tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po czwartkowej decyzji Fed o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,75 USD, po zniżce o 15 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 4 centy do 49,12 USD za baryłkę.

Stopy bez zmian

Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia. W komunikacie amerykańskiego banku centralnego napisano, że inflacja w USA pozostaje niska oraz że jej wzrost będzie ograniczała niepewna sytuacja w światowej gospodarce. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Nieznaczna większość ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów spodziewała się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Federalny Komitet Otwartego Rynku oczekuje, że podwyżka stóp procentowych będzie wskazana, jeśli będzie widoczna pewna dalsza poprawa na rynku pracy oraz jeśli będzie on wystarczająco przekonany, że inflacja powróci do 2 proc. celu w średnim terminie.

Globalne osłabienie

- Fed podpisał się pod tym, że w globalnej gospodarce jest osłabienie - mówi Michael McCarthy, główny strateg w CMC Markets w Sydney. To może oznaczać, że popyt na paliwa na świecie będzie słabszy, a sytuację komplikuje fakt, że na rynkach jest duża nadpodaż surowca. W czwartek ropa na NYMEX staniała o 25 centów do 46,90 USD za baryłkę. W tym tygodniu surowiec w USA zdrożał o 4,8 proc.

Stopy procentowe w USA bez zmianTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)

Tagi:
Raporty: