Czarne złoto mocno w dół. Pierwsza taka sytuacja w historii

Rynki

Polacy masowo sprowadzają auta z silnikiem diesla
wideo 2/5

Ropa w USA tanieje od 10 sesji - tak długiego spadku cen surowca jeszcze nigdy nie było. Na rynku ropy rządzą niedźwiedzie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w piątek o poranku czasu polskiego była wyceniana po 60,58 dol. za baryłkę, po zniżce o 0,1 procent. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie był wyceniany po 70,80 dol. za baryłkę, po zwyżce ceny o 0,1 procent.

Spotkanie krajów OPEC

Inwestorzy czekają na weekendowe spotkanie krajów OPEC i sojuszników kartelu, którzy będą dyskutować o strategii dotyczącej rynku paliw, produkcji i dostaw ropy. W środę pojawiły się informacje, że ministrowie z krajów OPEC i innych dostawców ropy omówią opcję cięcia produkcji ropy w 2019 roku na planowanym na niedzielę spotkaniu w Abu Zabi. Niektóre kraje są bowiem zaniepokojone rosnącymi zapasami "czarnego złota". Tymczasem od poniedziałku obowiązują restrykcje USA na Iran, jakie funkcjonowały przed zawarciem układu nuklearnego z Teheranem.

Waszyngton przyznał Chinom, Indiom, Japonii, Korei Południowej, Grecji, Włochom, Tajwanowi i Turcji tymczasowe zwolnienie z zakazu importu ropy z Iranu, za to nie jest zwolniona Unia Europejska. - Oczywiste jest, że przyznanie ustępstw wobec niektórych krajów, by mogły importować irańską ropę, przyspieszyło spadek cen ropy, a wrażliwość rynków paliw na problem sankcji USA na import irańskiej ropy była ostatnio bardzo mocna - powiedział Daniel Hynes, starszy strateg A&NZ Banking Group Ltd. - Spotkanie w weekend OPEC i m.in. Rosji może nadać ton następnemu posiedzeniu kartelu w grudniu - dodał. W czwartek surowiec w USA stracił 1,4 procent, a w tym tygodniu zniżkuje już o 4 procent. Ropa staniała na NYMEX w Nowym Jorku o ponad 20 procent z notowanego pięć tygodni temu najwyższego poziomu od 2014 roku.

Notowania ropy WTI:

Notowania ropy Brent:

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: