Amerykanie uderzają w czarne złoto. Surowiec tanieje, ale to nie koniec

Rynki

Paliwo tak tanie nie było od rokuTVN24 BiS
wideo 2/4

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i są poniżej 45 dolarów za baryłkę. Jest ryzyko jeszcze mocniejszej zniżki cen surowca, jeśli dane o zapasach ropy w Stanach Zjednoczonych rozczarują - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o poranku czasu polskiego była wyceniana po 44,57 dolary, po zniżce o 17 centów, czyli 0,4 proc. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkował zaś o 15 centów do 47,22 dolarów za baryłkę.

Rośnie liczba odwiertów

Negatywnie na notowania ropy wpływa informacja, że amerykańscy producenci ropy z łupków zwiększyli w ubiegłym tygodniu liczbę nowych odwiertów. Jak wynika z wyliczeń firmy Baker Hughes Inc., w USA w ubiegłym tygodniu przybyło 6 nowych odwiertów, a ich liczba wynosi obecnie 747 i jest najwyższa od kwietnia 2015 roku. To już 22. z kolei tydzień, gdy w USA wzrosła liczba nowych odwiertów ropy z łupków. Na dodatek zapasy ropy naftowej w USA chociaż spadły w ubiegłym tygodniu o 1,66 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 511,546 mln baryłek, ale i tak są bardzo wysokie. Obecnie są one wyższe o ponad 100 milionów baryłek od średniej 5-letniej. Amerykanie zwiększają produkcję ropy i obecnie produkuje się tam dziennie 9,33 mln baryłek tego surowca. - Na rynkach nadal jest ryzyko dalszego spadku cen ropy, chociaż te spadki nie będą takie duże - mówi Ric Spooner, analityk CMC Markets w Sydney. - Wystarczy, że w tym tygodniu zobaczymy jakieś rozczarowujące informacje o zapasach paliw w USA i zniżki cen ropy "murowane" - dodaje.

Decyzja OPEC

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczanie wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d, aby wesprzeć notowania surowca. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca. Pod koniec maja kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się na wydłużenie cięć w wydobyciu ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie. W piątek ropa w USA zdrożała o 28 centów do 44,74 dolarów za baryłkę. W ubiegłym tygodniu spadek cen surowca w USA wyniósł 2,4 proc. Był to trzeci z kolei tydzień ze zniżką notowań ropy.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Raporty: