Rynki

Giganci bez porozumienia. Ceny ropy runęły

Rynki


Rozmowy OPEC w Wiedniu zakończyły się porażką, zapowiadającą koniec sojuszu dyplomatycznego między Arabią Saudyjską a Rosją - poinformowała agencja Bloomberg. W reakcji na to obserwujemy gwałtowną przecenę surowca.

W piątek około godziny 17.30 czasu polskiego za baryłkę ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku trzeba było zapłacić około 42 dolary.

Przez chwilę wartość baryłki spadła nawet poniżej 42 dolarów.

Ostatnio ropa w USA kosztowała poniżej 42 dolarów za baryłkę w sierpniu 2016 roku - 41,11 dolara za baryłkę.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie była wyceniana po 45,51 dolara za baryłkę, po spadku o blisko 9 procent. To poziom niewidziany od końca czerwca 2017 roku. Za ropę Brent trzeba było wówczas zapłacić 45,27 dolara.

OPEC bez porozumienia

W piątek w Wiedniu zakończyło się dwudniowe ministerialne spotkanie producentów ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojuszników spoza tej grupy.

Z oświadczenia wydanego przez organizację wynika, że członkowie nie doszli porozumienia w sprawie cięć produkcji surowca.

Na poparcie propozycji Arabii Saudyjskiej w sprawie cięć nie zdecydowała się Rosja. Arabia Saudyjska chciała ograniczyć produkcję, aby zrównoważyć słabnący popyt na paliwa z powodu epidemii koronawirusa.

Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że budżet Rosji jest bardziej odporny na niższe ceny surowca niż jej sojuszników z Bliskiego Wschodu. Według agencji, niska cena surowca może pomóc osłabić konkurentów, którzy wydobywają ropę z amerykańskich łupków.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl