Ropa mocno w górę, producenci nie reagują. "Hamulcowy" jest jeden

Rynki

shutterstock.comCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Na razie brak jest konkretnych działań największych producentów ropy, aby ustabilizować sytuację na rynkach paliw - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,29 dolarów, po zwyżce o 85 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 8 centów i jest wyceniana po 47,71 dolarów za baryłkę.

Porozumienie

Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC i Rosja poinformowały w poniedziałek, że będą współpracować, by ustabilizować rynek ropy. O umowie poinformował rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak - nazwał jej zawarcie "momentem historycznym".

Nowak spotkał się w poniedziałek z saudyjskim ministrem energetyki, przemysłu i bogactw naturalnych Chalidem ibn Abd al-Azizem al-Falihem w trakcie obrad G20 na szczycie w Hangzhou (Hangczou) w Chinach.

Ministrowie wydali wspólny komunikat, w którym mowa jest o "konieczności opanowania przesadnej zmienności na rynkach naftowych" oraz woli współpracy "w celu ustabilizowania rynku ropy".

Pozytywny sygnał

- Inwestorzy byli podekscytowani tym, że Arabia Saudyjska i Rosja wydają wspólny komunikat, ale spodziewali się, że obie te strony ogłoszą: zobowiązujemy się zamrozić dostawy ropy (na obecnym poziomie) - mówi Angus Nicholson, analityk rynku w IG Ltd. w Melbourbe.

- Myślę, że to nie kończy sprawy, ale już fakt, że Rosja i Arabia Saudyjska poważnie rozmawiają, jest pozytywny dla rynków ropy - dodaje.

Wysiłki podejmowane przez Rosję i Arabię Saudyjską, aby ustabilizować ceny ropy naftowej, mają poparcie w Wenezueli - poinformował minister ropy tego kraju Eulogio Del Pino.

Analitycy Citigroup wskazują, że głównym "hamulcowym", jeśli chodzi o działania OPEC w sprawie ograniczenia produkcji ropy, jest Iran, który chce dostarczać na rynki jak najwięcej swojego surowca.

Święto Pracy w USA

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,28 dolarów do 44,44 USD/b. Był to największy jednodniowy wzrost notowań ropy od 18 sierpnia. W poniedziałek w USA był wolny dzień - Święto Pracy. Handel odbywał się jedynie elektronicznie i transakcje z tego dnia zostaną "zaksięgowane" wraz z wtorkowymi notowaniami.

Zobacz materiał TVN24 BiS o rynku paliw w Polsce (02.09.2016):

Ceny paliw idą w górę 

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: