Ropa tanieje po obu stronach oceanu. Kto zatrzyma spadki?

Rynki

PixabayAPI: zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 4,6 mln baryłek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają, po silnej zniżce podczas środowej sesji - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 28,28 dol., po zniżce o 7 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 2 centy do 27,86 USD za baryłkę, ale wcześniej cena surowca spadała nawet o 3,1 proc.

Zapasy ropy rosną

W środę niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 4,6 mln baryłek. W czwartek swoje wyliczenia przedstawi na ten temat amerykański Departament Energii (DOE). Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,75 mln baryłek. Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), zwraca tymczasem uwagę, że na rynkach mamy już 3. z kolei rok, gdy podaż ropy jest wyższa niż popyt na ten surowiec. - Musi być jakieś zakłócenie w dostawach ropy, aby ceny surowca się ustabilizowały - wskazuje Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Stabilna zmienność

- Na rynkach mamy nadpodaż ropy i jeśli jeszcze do tego Iran zwiększy eksport swojego surowca o 500 tysięcy baryłek dziennie, to trudno będzie liczyć na podtrzymanie rajdu cen ropy na rynkach. Spodziewamy się, że na giełdach paliw utrzyma się zmienność - dodaje. W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku w kontraktach na luty, które wygasły tego dnia, staniała aż o 6,7 proc. do 26,55 dol. za baryłkę, najniżej od maja 2003 r.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2016 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 27,78-27,80 dol. za baryłkę.

Światowe giełdy krwawią. A ropa dalej nurkujeTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay