Ropa w USA drożeje, Irak jeszcze obetnie wydobycie

Rynki

Aktualizacja:
ShutterstockRopa w USA drożeje, Irak jeszcze obetnie wydobycie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną po spadku w poniedziałek o niemal 1 procent. Irak podaje, że jest blisko spełnienia swoich obietnic cięcia dostaw ropy, jak to ustalono w porozumieniu państw OPEC pod koniec 2016 r. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,04 USD, po zwyżce o 29 centów, czyli 0,6 proc. Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 33 centy, czyli 0,6 proc., do 55,56 USD za baryłkę.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy. Producenci ropy zmniejszyli dostawy o 1,5 mln baryłek dziennie - poinformował w poniedziałek przedstawiciel Arabii Saudyjskiej.

Iracka redukcja

Minister ropy Iraku Jabbar Al-Luaibi podał zaś, że Irak, drugi największy producent ropy w OPEC, zredukował swoje dostawy ropy o 180.000 baryłek dziennie i jeszcze obetnie je o 30.000 b/d do końca stycznia. Komisja składająca się z 5 ministrów resortu paliw, w tym z Kuwejtu i Rosji, dokona przeglądu danych dostarczonych przez producentów surowca, aby sprawdzić, jak wygląda wywiązywanie się dostawców ropy z uzgodnionych wcześniej cięć produkcji - poinformował z kolei minister energii Rosji Aleksander Nowak. - Rynek chce zobaczyć, jak OPEC zmniejsza dostawy ropy naftowej i jaka jest sytuacja podażowa w USA - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities w Sydney. - Uwaga skupia się na producentach ropy - czy wywiązują się oni z ustalonych w porozumieniach cięć dostaw surowca, ale w tym momencie to mamy taką grę "czekania" - dodaje.

A w USA tymczasem spodziewany jest wzrost zapasów ropy. We wtorek swój niezależny raport na ten temat przedstawi Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę zrobi to Departament Energii USA (DoE). Analitycy prognozują wzrost amerykańskich zapasów ropy o 2,25 mln baryłek. W poniedziałek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 47 centów, czyli 0,9 proc., do 52,75 USD/b. Od początku grudnia 2016 r. do chwili obecnej średnia cena baryłki ropy w USA wynosi 52 dolary.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock