Ropa w tym tygodniu zyskała 12 proc. Co zrobią producenci?

Rynki

ShutterstockRopa w tym tygodniu zyskała 12 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są powyżej 33 dolarów za baryłkę, a w tym tygodniu surowiec zdrożał w USA o 12 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 33,06 USD, po zniżce o 1 centa.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 9 centów do 35,20 USD za baryłkę.

Porozumienie

W czwartek minister energii Rosji Aleksander Nowak ocenił, że porozumienie zawarte z Arabią Saudyjską na temat zamrożenia produkcji ropy na poziomach ze stycznia powinno obowiązywać co najmniej przez 12 miesięcy, aby wesprzeć ceny ropy na rynkach paliw.

Przedstawiciel Rosji podał, że rozmowy z Iranem na temat poziomu dostaw ropy są kontynuowane przed zaplanowanym na przyszły miesiąc spotkaniem eksporterów ropy.

Iran wcześniej ocenił, że decyzja o zamrożeniu dostaw ropy "jest niedorzeczna". Irak zaś uzależnia swoją decyzję w tej sprawie od tego, czy przyłączą się do niej inni dostawcy ropy.

- Najprawdopodobniej to cięcia produkcji ropy w USA mogą wesprzeć notowania tego surowca, a nie rozmowy pomiędzy Wenezuelą, Rosją i innymi producentami ropy w sprawie zamrożenia poziomu jej dostaw - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

- Ceny ropy powinny się ustabilizować w okolicach 30 dolarów za baryłkę - dodaje.

W czwartek na NYMEX w Nowym Jorku ropa zdrożała o 92 centy, czyli 2,9 proc., do 33,07 USD za baryłkę.

Od początku 2016 r. ropa w USA staniała o 11 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock