Rosja: wkrótce decyzja o zamrożeniu produkcji. Ceny ropy pną się w górę

Rynki

shutterstock.comRopa w N. Jorku drożeje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są powyżej 30 dolarów za baryłkę. Rosja zapowiada, że do 1 marca odbędą się rozmowy w sprawie zamrożenia dostaw ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 30,22 USD, po zwyżce o 58 centów. Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 62 centy, czyli 1,9 proc., do 33,63 USD za baryłkę. Cztery państwa odgrywające znaczną rolę na światowym rynku ropy, w tym Rosja i Arabia Saudyjska, uzgodniły w ub. wtorek zamrożenie pułapu wydobycia ropy dla zahamowania spadku cen, ale na razie nie wiadomo, czy przyłączą się do tego inni globalni producenci.

Nowe kroki producentów

Porozumienie zawarli na niezapowiedzianym wcześniej spotkaniu w stolicy Kataru Dausze ministrowie do spraw ropy państwa-gospodarza oraz Arabii Saudyjskiej, Rosji i Wenezueli. Przedstawiając wynik negocjacji saudyjski minister Ali al-Naimi oświadczył, że zamrożenie produkcji na poziomie ze stycznia jest odpowiednim posunięciem i w ciągu najbliższych kilku miesięcy mogą zostać rozpatrzone nowe kroki na rzecz ustabilizowania rynku. Wyraził jednocześnie nadzieję na przystąpienie do porozumienia innych producentów. W środę minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh poinformował po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Iraku oraz Wenezueli, że Iran popiera działania podejmowane w celu ustabilizowania sytuacji na rynkach paliw, w tym ustalenie pułapu produkcji. W sobotę zaś minister energii Rosji Aleksander Nowak stwierdził w wywiadzie dla państwowej telewizji, że Iran generalnie popiera ustalenia, żeby producenci ograniczyli dostawy ropy, ale do tej pory nie podał jasno, że przyłączy się do takiego działania. - Nawet jeśli taka propozycja, o zamrożeniu dostaw ropy, przejdzie, to w najbliższej perspektywie nie będzie mieć dużego wpływu na zbilansowanie rynku ropy - mówi tymczasem Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Ceny ropy są też pod presją, bo coraz mocniej rosną zapasy tego surowca - dodaje. W ub. tygodniu na NYMEX w Nowym Jorku ropa zdrożała o 0,7 proc.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkęTVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com