Ropa leci w dół. Tak tania nie była od wielu lat

Rynki

Pixabay (CC0 Public Domain)W ubiegłym tygodniu surowiec w USA staniał o ponad 10 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 2,5 proc. i powiększają jeszcze zniżki z najniższych poziomów od 11 lat - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana była po godz. 8.00 na 32,33 USD, po zniżce o 83 centy. Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 91 centów, czyli 2,7 proc., do 32,64 USD za baryłkę.

Mocna wyprzedaż

- Wskaźniki sentymentu sygnalizują mocną wyprzedaż ropy - mówi Michael McCarthy, główny strateg w CMC Markets w Sydney. - Dopóki nie zobaczymy stanowczej odpowiedzi po stronie podaży ropy, to potencjał do zwyżek cen ropy jest bardzo mały - dodaje.

Na rynkach nadal panuje mocny niepokój o gospodarkę Chin, która nie wykazuje żadnych oznak ożywienia.

W sobotę podano w Chinach, że ceny konsumpcyjne w grudniu wzrosły o 1,6 proc. rdr, zgodnie z prognozą analityków, ale za to ceny producenta spadły w ub. miesiącu o 5,9 proc. wobec oczekiwanych przez analityków 5,8 proc.

To już rekord - bo ceny PPI spadają od 46 miesięcy, a inflacja CPI wynosi połowę tego, co zakładał chiński rząd. To wszystko wskazuje na słabość chińskiej gospodarki.

W piątek na zamknięciu handlu ropa w Nowym Jorku kosztowała 33,16 USD za baryłkę, po zniżce o 11 centów. W ubiegłym tygodniu surowiec w USA staniał o ponad 10 proc.

Ropa coraz tańsza. "Ceny mogą spać do 25 dolarów"TVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)