Przełom na rynku ropy. Amerykanie o krok od zniesienia ograniczeń w eksporcie

Rynki

Pixabay (CC0 Public Domain)Baryłka ropy na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 36,73 dolarów

Szykuje się rewolucja na rynku ropy, która może doprowadzić do dalszych spadków cen tego surowca. Powodem jest porozumienie Republikanów i Demokratów w Senacie USA ws. zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 36,73 dol., po zniżce o 62 centy.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 35 centów do 38,38 dol. za baryłkę.

Czwartkowe głosowanie

W USA rząd zmierza do zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ropy naftowej. To pierwsza taka sytuacja od 40 lat. Amerykański senat we wtorek wieczorem osiągnął porozumienie w sprawie zakończenia limitowania handlu ropą naftową - podał senator Republikanów z Wisconsin, Reid Ribble. W czwartek w senacie odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

Limity w handlu amerykańską ropą zostaną ostatecznie zniesione jeśli Kongres USA zatwierdzi taką zmianę, a prezydent Barack Obama podpisze się pod nową ustawą.

Zmiana w polityce

- Porozumienie w sprawie zniesienia limitów w handlu ropą w USA to znacząca zmiana w polityce amerykańskiej administracji - ocenia Virendra Chauhan, konsultant Energy Aspects.

Rząd USA wprowadził zakaz eksportu ropy naftowej w następstwie kryzysu energetycznego w połowie lat 70. USA mogą eksportować co prawda produkty naftowe, jak benzyna czy olej napędowy, ale każdorazowej zgody rządu wymaga eksport ropy nierafinowanej.

Republikanie od dawna argumentują, że w związku z szybkim wzrostem w USA wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z łupków, zakaz eksportu ropy szkodzi amerykańskim interesom.

Na stacjach paliw świątecznie. Zapłacimy najmniej od 2009 roku:

Na stacjach paliw świątecznie. Zapłacimy najmniej od 2009 rokuTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)

Tagi:
Raporty: