Ropa najdroższa od dwóch lat. Kartel i Rosja blisko porozumienia

TVN24 Biznes

Ile paliwa za średnią krajową?TVN Turbo
wideo 2/3

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieje po zwyżce w piątek do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat. Już za kilka dni spotkanie producentów ropy z OPEC i Rosji, na którym może zapaść porozumienie o przedłużeniu limitów wydobycia.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,71 USD, po zniżce o 24 centy, czyli 0,4 proc.

Decyzja kartelu

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 2 centy do 63,84 dolary za baryłkę. W tym tygodniu posiedzenie OPEC - 30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów kartelu i Rosji, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu. Na rynkach oczekuje się, że OPEC przedłuży obecnie obowiązujące porozumienie o niższych dostawach ropy z kartelu poza marzec 2018 r. Z doniesień Bloomberga wynika, że OPEC i Rosja wstępnie porozumiały się ws. wydłużenia cięć wydobycia do końca 2018 r. Obecne porozumienie wygasa z końcem marca.

Negocjacje

Szczegóły umowy mają być wciąż przedmiotem negocjacji. Rosja chciałaby wprowadzić zapisy, uzależniające wysokość cięć od kondycji rynku paliw. - Prawdopodobnie zobaczymy przedłużenie umowy o niższych dostawach ropy - mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney. - Rynek jest coraz bardziej pozytywnie nastawiony, jeśli chodzi o prognozy na 2018 rok - dodaje, wskazując na spadek globalnych zapasów ropy i równoważenie na linii popyt-podaż ropy. - Kluczowa będzie jednak reakcja USA - po ostatnich wzrostach cen ropy Amerykanie znacznie podwyższyli jej produkcję - zauważa. W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 93 centy, czyli 1,6 proc. do 58,95 dolarów za baryłkę. W ubiegłym tygodniu surowiec w USA zyskał 4,2 proc.

Autor: msz/pap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: