Ceny ropy znów rosną. Trwa okres spekulacji i wahań na rynku

Rynki

ShutterstockCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,5 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,5 proc., ale przez poprzednie 3 sesje notowania surowca spadły o 6,3 proc. - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,90 dolarów, po zwyżce o 20 centów, czyli 0,5 proc. Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 19 centów i jest wyceniana po 47,08 dolarów za baryłkę.

Zapasy paliw

Inwestorzy poznali w środę raport Departamentu Energii (DoE) o zapasach paliw w USA w ubiegłym tygodniu. Amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,28 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 525,87 mln baryłek - poinformował Departament Energii. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,5 mln baryłek, czyli 1,0 proc. do 154,75 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,69 mln baryłek, czyli o 0,3 proc., do 232 mln baryłek. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy o 1,3 mln oraz spadku zapasów benzyny o 1,25 mln.

Prognozy

- Sprawa nadwyżki ropy na rynkach nadal dominuje i to wystarcza, aby hamować większe wzrosty cen surowca - mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney. - Będziemy mieć spotkanie OPEC pod koniec września i do tego czasu jeszcze będzie wiele spekulacji, które wywołają wahania cen na rynkach - dodaje. W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku straciła 3,6 proc. i kosztowała na zamknięciu sesji 44,70 USD za baryłkę.

Zobacz materiał TVN24 BiS o cenach paliw w Polsce (19.08.2016):

Pod koniec wakacji ceny paliw pójdą w górę

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: