Ropa topi się w czerwieni. Przez rekordowe zapasy w USA

Rynki

shutterstock.comCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 2,7 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 2,7 proc. Po zniżce w czasie ostatnich 5 sesji aż o 15 proc. - Rajd cen ropy w kierunku dna nie skończy się jutro. Nikt z producentów nie decyduje się na większe cięcie dostaw ropy - mówi Evan Lucas, strateg rynkowy w IG Ltd. w Melbourne.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 27,03 dolarów, po zniżce o 42 centy. Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 13 centów do 30,71 dolarów za baryłkę.

Wzrost zapasów

Inwestorzy poznali dane o zapasach paliw w USA. Zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 0,75 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 501,96 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Analitycy oceniali, że w ubiegłym tygodniu amerykańskie zapasy ropy wzrosły o 2,85 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,28 mln baryłek, czyli 0,8 proc. do 160,97 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,26 mln baryłek, czyli o 0,5 proc., do 255,66 mln baryłek. Zapasy ropy w Cushing, gdzie składowana jest ropa w USA, wzrosły w minionym tygodniu o 523 tysiące baryłek do rekordowych 64,7 miliona baryłek. - Na horyzoncie nie ma nic, co wskazywałoby, że ceny ropy w USA wzrosną do 35-36 dolarów za baryłkę - mówi Evan Lucas, strateg rynkowy w IG Ltd. w Melbourne. - Rajd cen ropy w kierunku dna nie skończy się jutro. Nikt z producentów nie decyduje się na większe cięcie dostaw ropy - dodaje.

Ropa pogłębia spadkistooq.pl

Rok obniżek

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 49 centów do 27,45 dolarów za baryłkę. To najniższy poziom na zamknięciu handlu od 20 stycznia. W 2015 roku ropa w USA staniała o 30 proc.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę:

Ropa uderza w rosyjską gospodarkęTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: