Ropa odbija się od dna. "Podejmiemy wysiłki w celu stabilizacji cen"

Rynki

shutterstock.comCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po najmocniejszym spadku od ponad 2 tygodni

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po piątkowym mocnym spadku - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,04 dol., po zwyżce o 36 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 36 centów do 47,83 dol. za baryłkę.

Ważne porozumienie

Wenezuela i Arabia Saudyjska uzgodniły podjęcie działań w celu ustabilizowania sytuacji na rynkach paliw - poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych Wenezueli Delcy Rodriguez.

- Prezydent Wenezueli Nocolas Maduro i król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz poinformowali, że będą wspólnie działać, aby przywrócić stabilność na rynku ropy i umocnić OPEC - napisał Rodriguez.

Komercyjne zapasy ropy w Arabii Saudyjskiej wynoszą obecnie 320 mln baryłek i są najwyższe od co najmniej 2002 r.

Saudyjczycy pompowali w czerwcu 10,564 mln baryłek dziennie, powyżej rekordu z 1980 r. W lipcu Arabia Saudyjska obniżyła produkcję ropy o 1,9 proc., po raz pierwszy od lutego 2015 r., do 10,36 mln baryłek dziennie.

- Kiedy na rynki powróci ropa z Iranu, co może nastąpić w przyszłym roku, nie ma możliwości, aby Saudyjczycy obniżyli jeszcze produkcję ropy w najbliższej przyszłości - ocenia Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

Minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh zasygnalizował, że jego kraj może zwiększyć produkcję ropy o 1 milion baryłek dziennie, kiedy tylko zostaną zniesione sankcje krajów Zachodu.

Jakie notowania?

Wykres notowań cen ropy Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie:

Wykres notowań cen ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku:

W piątek ropa na NYMEX staniała o 2,22 USD, czyli 4,7 proc., do 44,68 USD za baryłkę.

Które państwa cierpią najmocniej na taniejącej ropie naftowej?

Ropa naftowa tanieje. Jakie państwa cierpią najmocniej?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: