Ropa z łupków na odsiecz kierowcom. Pierwszy zniżkowy miesiąc od października

Rynki

pixabay.comStyczeń może zakończyć się dla ropy w USA spadkiem notowań o 2,5 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nadal spadają, a kończący się styczeń ropa "zaliczy" ze spadkiem notowań o 2,5 proc. Będzie to pierwszy miesiąc ze spadkiem notowań ropy od października 2016 r. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po prawie 52,4 dol., po zniżce o 24 centy, czyli 0,5 proc.

Ropa brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 10 centów do 55,13 dol. za baryłkę.

Mniejsze dostawy

Sytuacja na rynkach ropy miała się poprawić, bo od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy. A tymczasem wysokie ceny ropy naftowej zachęciły Amerykanów do uruchamiania nowych odwiertów ropy z łupków. W ubiegłym tygodniu liczba takich odwiertów wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2015 roku - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. Obecnie produkcja ropy w USA jest najwyższa od kwietnia 2016 roku i wynosi 8,96 mln b/d - wynika z kolei z danych Departamentu Energii USA. - Produkcja ropy w USA zmierza do 9 milionów baryłek dziennie w sytuacji, gdy ceny ropy są wysokie, a taka sytuacja utrzyma byki na rynku ropy w ryzach - wskazuje David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.

Korekta

Rynek czeka też, aby przekonać się, jak wygląda korekta dostaw ropy z OPEC, a to na razie wystarcza, aby ceny ropy pozostały na obecnych poziomach. W poniedziałek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 54 centy, czyli 1,0 proc., do 52,63 dol./b. Styczeń może zakończyć się dla ropy w USA spadkiem notowań o 2,5 proc.

Taniej na stacjach

Spadki cen ropy mogą spowodować obniżki na stacjach paliw. To dobra wiadomość także dla polskich kierowców, którzy w ostatnich miesiącach ubiegłego roku więcej płacili za tankowanie samochodów.

Zdaniem analityków rynku paliw e-petrol.pl w ostatnim tygodniu najmocniej taniała 95-oktanowa benzyna. „Jej średnia cena spadła o 5 groszy i wynosi aktualnie 4,69 zł/l. Olej napędowy zanotował 4-groszową obniżkę i kosztuje średnio 4,61 zł/l. Tankując autogazu płacimy 2,19 zł/l – o 3 grosze mniej niż tydzień temu" - napisali komentarzu pod koniec zeszłego tygodnia. Ich prognoza na obecny tydzień zakłada "umiarkowaną zmienność cen, z niewielką przestrzenią na dalsze obniżki". "Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,64-4,75 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,56-4,65 zł/l i 2,15-2,23 zł/l dla autogazu" - podali.

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? Zobacz materiał wideo:

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? tvn24bis

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

Tagi:
Raporty: