Rynki utoną w ropie, ceny szorują po dnie. "Złe perspektywy"

Rynki

ShutterstockRopa naftowa WTI kosztuje już 27,5 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 3 proc. przed danymi o zapasach surowca w USA - podają maklerzy. Zarówno WTI, jak i Brent zeszły poniżej 28 dolarów za baryłkę.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 27,55 USD, po zniżce o 91 centów, czyli 3,2 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 63 centy, czyli 2,2 proc., do 28,13 USD za baryłkę.

W kolejnych godzinach handlu surowiec dalej tracił na wartości.

Po godz. 10.30 za baryłkę ropy WTI na NYMEX płacono już 27,39 dolarów. Natomiast na giełdzie paliw ICE w Londynie baryłka ropy Brent kosztował już 27,94 dolary.

Coraz więcej

Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,75 mln baryłek. Międzynarodowa Agencja Energii ocenia, że rynki paliw "utoną" w nadpodaży ropy. To spowoduje dalszy spadek notowań tego surowca, bo popyt na paliwa słabnie a Iran zwiększa eksport swojej ropy.

Co dalej?

- Perspektywy dla rynków ropy są w tym momencie złe - mówi Angus Nicholson, analityk IG Ltd. w Melbourne. - Na dodatek Iran jeszcze dokłada ropę, co zwiększa obawy o nadpodaż na rynkach - dodaje. W poniedziałek Amerykanie świętowali Dzień Martina Luthera Kinga Jr. Transakcje z tego dnia zostały zaksięgowane wraz z wtorkowymi.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: