TVN24 Biznes | Rynki

Ropa na giełdzie w Londynie najtańsza od końca kwietnia

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dawid Czopek o ropie z Iranu i Wenezueli (wypowiedź z 31 maja 2022)
Dawid Czopek o ropie z Iranu i Wenezueli (wypowiedź z 31 maja 2022)TVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSDawid Czopek o ropie z Iranu i Wenezueli (wypowiedź z 31 maja 2022)

Ropa naftowa Brent w środę tanieje i przebiła poziom 100 dolarów za baryłkę. To pierwsza taka sytuacja od końca kwietnia 2022 roku. Tanieje również amerykańska ropa naftowa WTI.

We środę około godziny 17.40 za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić 99,97 dolara. To pierwszy spadek poniżej 100 dolarów za baryłkę od 25 kwietnia 2022 roku. Dla porównania rano baryłka ropy Brent kosztowała w Londynie 104,78 dolara.

Jeszcze mocniej spadła cena ropy typu WTI. Za baryłkę tego surowca trzeba było po południu zapłacić 96,12 dolara. Rano cena wynosiła 100,58 dolara. Ropa WTI po raz pierwszy spadła poniżej 100 dolarów za baryłkę w trakcie wtorkowych notowań. Była to pierwsza taka sytuacja od 11 maja br. "Dzisiejsze popołudnie przynosi dalsze silne spadki surowca związane z obawami o recesję oraz faktem umocnienia dolara" - napisał Jacek Rzeźniczek, analityk stooq.pl.

Oba gatunki tanieją w środę o ponad 3 procent.

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

Analitycy Citi prognozują, że cena ropy Brent może spaść do 65 dolarów do końca tego roku, jeśli gospodarka znajdzie się w recesji.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dolara. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dolarów za baryłkę.

Ceny paliw w Polsce

Analitycy branżowego portalu e-petrol poinformowali w środę, że w pierwszych dniach lipca paliwa na stacjach spadają, ale w dalszym ciągu ich ceny utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach. "Spadające ostatnio ceny ropy naftowej i paliw w krajowej sprzedaży hurtowej nie pozostały bez wpływu na sytuację na rynku detalicznym" - stwierdzili analitycy.

Z najnowszego raportu e-petrol wynika, że w ciągu tygodnia najbardziej, bo aż o 15 gr potaniał olej napędowy, za którego litr płaci się dziś 7,74 zł. Dokładnie tyle samo co diesel kosztuje benzyna Pb95, która w porównaniu do sytuacji cenowej sprzed tygodnia jest tańsza o 8 gr. Analitycy dodali, że powody do zadowolenia mają też tankujący LPG, ponieważ aktualnie jego litr kosztuje 3,45 zł, o 4 gr mniej niż tydzień temu.

"Optymistyczną wiadomością dla kierowców jest również to, że mogą oni tankować w jeszcze niższych cenach. Kolejni bowiem operatorzy stacji w ślad za Orlenem wprowadzili wakacyjne promocje, więc umieszczone na pylonach ceny są tymi, od których sprzedawcy udzielają pod określonymi warunkami rabatów" - zwrócił uwagę portal e-petrol.

Według danych e-petrol.pl na paliwowej mapie Polski wyróżnia się dziś województwo świętokrzyskie, gdzie najmniej kosztuje benzyna Pb95 i autogaz - 7,67 zł i 3,35 zł/l. Tyle samo za LPG płaci się w województwie śląskim. Z kolei olej napędowy z ceną 7,70 zł/l jest najtańszy w województwie łódzkim. "Benzyna Pb95 jest zaś najdroższa w województwie lubuskim i na Podkarpaciu, gdzie za jej litr płaci się przeciętnie 7,78 zł. Również w województwie lubuskim e-petrol.pl zarejestrował najwyższe ceny oleju napędowego - litr tego paliwa kosztuje tam 7,79 zł. Autogaz z ceną 3,64 zł/l jest najdroższy na Dolnym Śląsku" - podał portal e-petrol.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości